kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 20 Aralık 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
Süleyman Soylu

Cindoruk'un resti Soylu'ya yaradı

UĞUR BECERİKLİ ANKARA
DP'de 6 Ocak'ta yapılacak Kongre'de seçilmesine kesin gözüyle bakılan Cindoruk aday olmayacağını açıklayınca, eski İstanbul İl Başkanı Soylu adaylar arasında öne çıktı..
Demokrat Parti'de 6 Ocak'ta yapılacak Olağanüstü Kongre öncesinde Hüsamettin Cindoruk şaşkınlığı yaşanıyor. Seçilmesine kesin gözüyle bakılan Cindoruk, olağanüstü kongrede sadece genel başkan değil, "parti organları da seçilsin" kararı üzerine adaylıktan çekildi. Parti yöneticileriyle yaptığı görüşmelerde "Ben yeniden siyasetin içinde olacak enerjiyi kendimde bulamıyorum" diyen Cindoruk "Sadece olağan kongreye kadar görevde kalırım" kararını vermişti. Olağan kongre öncesinde Anavatan Partisi ve Genç Parti ile DP'yi birleştirmeyi ve "toparlayıcı ağabey" olmayı hedefleyen Cindoruk, parti yönetim organlarının da yenileneceğini öğrendiğinde tereddüde düştü. Parti yöneticilerine rahatsızlığını dile getiren Cindoruk, "Yeniden ekipleşme, kadro oluşturma gibi çekişmelerin içine girmek istemiyorum" diyerek çekilme kararını verdi.

SOYLU ÖNDE GİDİYOR
Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Salim Ensarioğlu da dün ''6 Ocak'ta yapılacak olağanüstü kongrenin 21 Ocak'a ertelenebileceğini'' söyledi. Ensarioğlu, ''Olağanüstü kongreyi erteleme yetkisi Sayın Ağar'dadır. Ağar, GİK seçimli kongre gündemi ilan edildiği için kongreyi 6 Ocak'tan 21 Ocak'a erteler ve GİK seçimini gündemden kaldırılabilir'' dedi. Son gelişmelerden sonra genel başkan adayları arasında yer alan İstanbul eski İl Başkanı Süleyman Soylu'nun adı öne çıkmaya başladı. Eski Genel Başkan Yardımcısı Serhan Yücel de ismi üzerinde durulan bir başka aday. Soylu konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Biz, Türkiye'nin tamamında seçim sonrasında üzerinde küskünlük ve kırıklık olan teşkilatımıza önümüzdeki sürece yönelik projeleri anlatmayı sürdürüyoruz. DP'yi yeniden Türkiye ile kucaklaştırmaya çalışacağız. Kimin seçileceğine kongre karar verecek." Genel Başkan Ağar da konuyla ilgili çalışmaları bayram sonrasına erteledi. Siyasete ara verme kararından dönmeyen Ağar, ameliyat olan eşi Emel Ağar'ın sağlığıyla ilgileniyor. Eski Genel Başkan Tansu Çiller, siyasete dönmesi için kapısını çalan siyasetçilere dün "şimdilik" kaydıyla "hayır" yanıtını tekrarladı.