kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 20 Aralık 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Schengen vizesi 24 ülkede geçerli olacak

Yeni Haber
Schengen alanı, gece yarısı itibaren 2004 yılında AB'ye giren dokuz Avrupa ülkesinin katılımı ile 24 ülkeyi kapsayacak biçimde genişliyor. Böylece, gece yarısı itibariyle Schengen vizesi olan bir kişi, tek vize ile 24 Avrupa ülkesini ziyaret edebilecek.

Şimdiye kadar 13 AB ülkesi ile İzlandya ve Norveç'in de taraf olduğu Schengen Anlaşmasına, 21 Aralık itibariyle 9 ülke daha katılacak. Bu ülkeleri, 2004 yılında yaşanan AB'nin genişlemesi ile birliğe giren dokuz Doğu Avrupa ülkesinden oluşuyor.

1990 yılında oluşturulan Schengen alanına 21 Aralık itibariyle taraf olacak ülkeler şöyle: Macaristan, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Slovenya, Estonya, Letonya, Litvanya ve Malta.

Buna karşın, AB'nin yeni üyelerinden Kıbrıs Rum Kesimi, Bulgaristan ve Romanya Schengen alanında dışında olmayı sürdürecek. Eski üyelerden İngiltere ve İrlanda da, Schengen Anlaşmasına taraf olmadı.

Ancak Schenger anlaşması, yeni üyeleri açısından ilk olarak sadece kara ve deniz sınırlarında uygulanacak. Hava trafiği için uygulama gelecek Mart 2008'de başlayacak.

(ANKA)