kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 17 Aralık 2007, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Aydın Doğan'a bir jest de Anadolu yakasında yapıldı

ERHAN ÖZTÜRK
Sarıyer'de spor alanı gözüken arsaya benzin istasyonu izni alan Doğan Grubu'nun Ümraniye'deki arsasına da rezidans-otel için onay çıktı..
İLİŞKİLİ HABERLER
Aydın Doğan'a bir jest de Anadolu yakasında yapıldı
Doğan Grubu'nun, Sarıyer'de daha önce spor alanı olan araziye Boğaz manzaralı benzin istasyonu kurma yetkisi almasının ardından bir jest de Anadolu yakasında yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Ümraniye'deki Petrol Ofisi'ne ait arazinin altından metro ve otobüs durağı geçmesine izin verme karşılığında, bölgeye rezidans, otel yapma fısatı verdi. Plan tadilatı yapılırken emsal de 0.7'den 2.5 çıkarılarak 21 bin metrekarelik inşaat alanı 70 bin metrekareye çıkarılmış oldu. Sarıyer İstinye'deki Petrol Ofisi Genel Müdürlüğü'ne ait ve daha önceki planlarda tamamı spor alanında kalan 5 bin 460 metrekare arsanın bir bölümü geçtiğimiz şubat ayında yapılan plan tadilatı ile akaryakıt istasyonu alanına alınmıştı. Askıda geçen sürede iptal başvurularına karşın karar Belediye Meclisi'nden oyçokluğu ile geçmişti. Aralık ayı başındaki bu plan tadilinin ardından Doğan Grubu'nun sahibi olduğu Petrol Ofisi'nin Ümraniye'deki arazisine İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden bir onay daha geldi. Belediye, Ümraniye'de planlanan metro istasyonu ve transfer merkezinin bulunduğu bölgede yer alan Aydın Doğan'ın şirketine ait arsadaki plan değişikliğini onayladı. Ihlamurkuyu'daki 28 bin bin 241 metrekarelik Petrol Ofisi'nin arsası, planlarda karayolları yol kenarı, orta yoğunluklu park, dinlenme ve konut alanı olarak görünüyordu. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde kabul edilen Ulaşım Planlama Müdürlüğü'nün plan tadilatı teklifiyle Ümraniye Ihlamurkuyu'da metro istasyonu ve transfer merkezi kurulması kabul edildi.

EMSAL 0.7'DEN 2.5'E ÇIKTI
Belediyenin onayıyla bölgeye rezidans ve alışveriş merkezi yapılmasına izin çıktı. Üstelik 0.7 olan emsal (arsa üzerine yapılabilecek inşaat metrekaresi) 2.5'e çıkarıldı. Bu hesaba göre daha önce 28 dönüm arsaya bodrum katlar hariç yaklaşık 19 bin 700 metrekarelik inşaat alanı yapılabilirken bu hak 70 bin metrekareye çıkarıldı. 50 bin metrekarelik bir avantaj yakalanmış oluyor, Çevredeki benzer rezidans projelerinde metrekare bedellerinin 4 bin dolar düzeyinde olduğundan hareketle Doğan'a sağlanan jestin boyutu 200 milyon dolar düzeyine ulaşıyor.