kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 16 Aralık 2007, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

"Tezkere neyi gerektiriyorsa o yapılıyor"

Yeni Haber
Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Kuzey Irak'a yönelik sınır ötesi operasyonla ilgili olarak TBMM'de kabul edilen tezkerenin gereklerinin yerine getirildiğini söyledi.

Babacan Fransa'nın Başkenti Paris'e gitmeden önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı basın toplantısında Kandil dağı başta olmak üzere Kuzey Irak'taki PKK hedeflerinin bombalanmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Babacan, sınır ötesi operasyonla ilgili tezkerenin TBMM'de çok büyük bir çoğunlukla çıkarıldığını belirterek, "Bu konuda hükümetimizi yetkilendirmesi söz konusu. Hükümetin de Türk Silahlı Kuvvetlerine yetki ve görev vermesi söz konusu. Şu anda bu konuştuğumuz çerçevede gereken neyse o yapılmaktadır" dedi.

TSK'DAN YAPILAN AÇIKLAMALARA İTİBAR EDİN

"Operasyon ABD ile paylaşılan istihbarat ile mi yapıldı" şeklindeki bir soru üzerine de Babacan, "Bu konularla ilgili 3 aydır çok sayıda açıklama yaptık. Şöyle geçmişe doğru bakarsanız, Başbakan'ın, ilgili bakan arkadaşların ve benim açıklamalarıma bir bakarsanız aslında bu soruların cevapları daha önceki açıklamalarda var" dedi.

Babacan, operasyon sırasında bazı köylerin de bombalandığı iddialarının hatırlatılması üzerine, "Siz Türk Silahlı Kuvvetlerinden yapılan açıklamalara itibar edin" diye konuştu.

Babacan başka bir soru üzerine de, "Terörle mücadelede çok farklı enstrümanlar var. Siyasi, diplomatik, sosyo-kültürel, ekonomik ve askeri enstrümanlar. Bunların tümü gerektiği zaman gereken yerde zamanda miktarda kullanılmıştır. Bundan sonra da kullanılacaktır. Terörle mücadele kapsamlı ve çok boyutlu bir mücadeledir bunun gereği neyse yapılmaktadır ve yapılacaktır" diye yanıt verdi.

(ANKA)