kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 22 Kasım 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
Süreyya Ayhan 2008 Olimpiyatları için hazırlıklarını sürdürüyordu.

Süreyya'yı kredi kartıyla 'doping alışverişi' yaktı

Ali ERDOĞAN ANKARA
ABD'de doping kullandığı anlaşılınca "Atletizm federasyonu yemeğime ilaç kattı" diyen Süreyya Ayhan'ın, ilaçları kredi kartıyla satın aldığı için 'yakayı ele verdiği' ortaya çıktı..
Milli atlet Süreyya Ayhan'ı kredi kartı ele verdi. Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) ve Uluslararası Anti Doping Ajansı (WADA) ABD'de 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları için hazırlıklarını sürdüren Süreyya Ayhan ve antrenör eşi Yücel Kop' un çalışmalarını ve yaptığı harcamaları mercek altına aldı. Yücel Kop' un bir eczanede kredi kartı ile yasaklı madde aldığını belirleyen IAAF durumu WADA' ya bildirdi. WADA görevlileri de ani bir baskınla Ayhan'dan doping numunesi aldı.

2 NUMUNE DE POZİTİF ÇIKTI
18 Ekim 2007 tarihinde alınan A numunesi pozitif çıktı. Kop çifti B numunesinin açılmasını istedi. Kanada'da B numunesi de pozitif çıkınca Süreyya dopingli sayıldı. Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) 28-30 Eylül 2006 tarihleri arasında Lozan'da yaptığı toplantıda sporcu ve antrenörlerin kredi kartı ve telefonlarının yakın takibe alınmasını kararlaştırdı. Toplantıya Türkiye'den katılan doping uzmanı Dr.Kaya Livanelioğlu konuyla ilgili olarak SABAH'a şu bilgileri verdi:

IAAF EYLÜLDE KARAR VERDİ
"IAAF'ın dopingle mücadele konusunda etkin önlemler alması tartışıldı. Olimpiyat, Dünya ve Avrupa şampiyonu olmuş sporcuların kredi kartlarıyla yaptıkları alışverişler ile cep telefonu konuşmalarının dökümleri nin incelemeye alınması benimsendi. Bu konuda IAAF ,WADA ile ortak hareket etmesi kararlaştırıldı. Bu konuda geçmişte de örnekler yaşandı. Amerika'daki Balco olayı da kredi kartı dökümü ile ortaya çıkarılmıştı." Süreyya Ayhan skandal patlak verdiğinde, "Atletizm federasyonu yemeğimi zehirledi" diyerek kendini savunmuştu.
Haberin fotoğrafları