kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 22 Kasım 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
Erdoğan, yağmur nedeniyle şemsiyesini kendisi taşıdı.

'Terörün yanında olanlar dışlanır'

ANKARA
"Sürecin dışında kalan ülkeleri bilgilendiriyoruz" diyen Tayyip Erdoğan, "Terörü destekleyenleri milletim dışlayacaktır" dedi..
Başbakan Tayyip Erdoğan, Kuzey Irak'taki PKK varlığının sona erdirilmesi konusunda, muhtemel bir askeri operasyondan önce hazırladıkları plan gereği, sürecin dışında kalan ülkeleri bilgilendirdiklerini söyledi. Erdoğan, içeride de DTP'ye mesaj vererek, "Kimse terör örgütünün yanında yer almamalıdır, alamaz. Alması halinde milletim onları dışlayacaktır" dedi.

DTP'YE UYARI
Erdoğan, resmi ziyaret için Ankara'da bulunan Slovenya Başbakanı Janes Jansa ile görüşmesinin ardından, soruları yanıtladı. Erdoğan, "Son dönemde ABD yönetiminde de bir üslup değişikliği oldu. Atılan adımlar sizi tatmin etti mi?" sorusu üzerine uygulamaya geçirdikleri ülkeleri bilgilendirme planını açıkladı: "Bu bir süreç. Olay sadece bir güvenlik sorunu değil. Bunun diplomatik, siyasi yönü de var. Biz bu süreci bu şekilde başlatmış bulunuyoruz. Yaptığımız plan çerçevesinde ilgili ülkeleri, bunun dışında kalan ülkeleri bilgilendirme çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. Bu, bitmiş değil. ABD seyahatim de bunlardan bir tanesiydi." Erdoğan, içeride de DTP'ye mesaj göndererek, "Ülkemizde de demokrasiye soyunmuş olan, demokrasiye inanmış olanların hepsi de terör örgütü karşısında yekvücut olmaya mecburdur. Kimse terör örgütünün yanında yer almamalıdır, alamaz. Alması halinde de milletim inanıyorum ki onları dışlayacaktır" dedi. Dışişleri Bakanı Babacan'ın, "AB sürecinde yeni reformlar olacak" sözlerine de açıklık getiren Erdoğan, şunları söyledi: "AB sürecine yönelik olarak bu konudaki kararlılığımız sanal değil. Bu bizim çok ciddi kararlı bir şekilde attığımız adımdır." Erdoğan konuğu onuruna verdiği akşam yemeğinde de Türkiye'nin üyeliğine destek ifadesinde bulunan Slovenya'nın desteğini görünür kılmasının iki ülkenin kamuoyları için önem taşıdığını ifade etti. Lübnan Başbakanı Fuat Sinyora ile telefon görüşmesi yapan Erdoğan daha sonra İstanbul'a gitti.
Haberin fotoğrafları