kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 16 Kasım 2007, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
En muhtemel yer Sarıyer-Anadolu Kavağı arası Boğaz Köprüsü'nün uzunluğu 1074, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün 1080 metre. Yolu

Üçüncü köprüden İstanbul'a çıkış yok

Hasan ERŞAN SABAH
Ulaştırma Bakanlığı tarafından Marmara Bölgesi ile Trakya'da yapımı planlanan 6 otoyol ve 3 köprünün en önemli projesi olarak bilinen İstanbul Boğazı'na yapılacak 3. köprü inşaatı rant çevrelerinin harekete geçmesini önlemek için sır gibi saklanıyor. Boğaz'ın kuzeyine yapılması beklenen köprü için Sarıyer-Anadolu Kavağı öne çıkıyor. 2004 yılından beri yapımı planlanan köprü ile ilgili olarak daha öncede Çubuklu-Yeniköy, Beykoz- Kireçburnu, Yuşatepesi-Rumelikavağı ve Arnavutköy-Vaniköy güzergâhları tartışmaya açılmıştı.

YAPILAŞMA OLMAMALI
İstanbul Büyükşehir Belediyesi danışmanlarının Başkan Kadir Topbaş'ın İstanbul'un su havzaları ve yeşil alanlarının üzerinden viyadüklerle geçirilmesi beklenen 3. köprü projesinde, yeni yapılaşmayı istemediğini ve köprü çıkışlarından İstanbul'a bağlantı yolları verilmemesini istediğini Ulaştırma Bakanlığı yetkililerine ilettiği belirtildi. Topbaş'ın bu istemiyle ilgili olarak Ulaştırma Bakanlığı yetkilileriyle görüş birliğine vardığı ifade edildi. Yani 3. köprü İstanbul'a uğramadan geçecek. Uluslararası yol şeklinde düşünülen ve İstanbul trafiğine girmeden ağır vasıtaların transit geçiş yapmasını hedefleyen proje Kuzey Marmara Otoyolu adı altında Adapazarı'ndan başlayarak Tekirdağ Kınalı'ya bağlanacak. Projede 3. köprünün yanı sıra İznik Körfezi'ne ve Çanakkale Boğazı'na yapılacak köprülerle Marmara aksı tamamlanmış olacak.
Haberin fotoğrafları