kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 10 Kasım 2007, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Alışveriş merkezinde hayatta kalma kılavuzu!

Tülin KERMEN
Alışveriş merkezleri mantar gibi bitmeye devam ediyor ama hiç düşündünüz mü; bir alışveriş merkezine girdiğinizde başınız dönüyor mu? Pekiiii, mideniz bulanıyor mu? Bazen de kendinizi dışarı atmak istiyor musunuz? Bu sorulardan birine bile 'Evet' yanıtını verdiyseniz, bu yazı sizin için yazılmıştır...

* Bir alışveriş merkezine gittiğinizde, mutlaka cep telefonunuzu çantanızın içine koyun. Çünkü güvenlikten geçerken dağınık olmak (paltonun, telefonunun, çantanın başka yerlerde olması) iyi değildir, kalabalıkta çantanız yok olabilir. Ayrıca güvenlik görevlilerinin tacizine uğramamak için, güvenlik kapısından geçerken ötmemeniz gerekiyor. Yani telefonunuz cepte kalmasın...

* Alışveriş merkezinde, 'Hangi mağazaya gitsem' düşüncesinden önce dikkat etmeniz gereken yerler, yangın çıkışları ve tuvaletler olmalıdır!

* Alışveriş merkezleri en üst kattan başlayarak gezilir. Çünkü aşağı indikçe çıkışa yaklaşılır, böylelikle zaman kazanılır.

* Arabanızı park ettiğinizde; park biletini, çantanızın belli bir yerine koyun ve daha alışveriş merkezine girerken ödemesini yapın. Böylelikle çıkarken acele etmenize ve panik olmanıza gerek kalmaz.

* Alışveriş merkezleri çoğunlukla sıcaktır. Bu nedenle, arabanızla geldiyseniz, paltonuzu arabanızın bagajına bırakın. Böylelikle daha hafif olursunuz.

* İlk ihtiyacınız olanları alın. Arada kahve için ya da yemek yiyin. Ama yemekten sonra alışverişe devam ederseniz, karnınız şiş olacağından, moral bozukluğu olacaktır, unutmayın.

* Arabanızın gözüken bölümlerinde torba, çanta ve palto gibi eşyalarınızı bırakmayın. Bu hırsızlar için imrendirici olabilir. Eşyalarınızı bagaja kilitleyin.

* Arabanızı alışveriş merkezi girişlerine yakın park edin. En önemlisi de, park ettiğiniz yeri aklınıza veya bir yere iyice kaydedin.

* Alışveriş merkezi tuvaletleri, ne kadar temiz gözükse de, değildir. Binlerce kişinin girdiğini düşünsenize! İşte bu yüzden sterilize eden sprey jel ve kağıt mendilsiz tuvalete girmeyin.

* Torbalarınızı her mağazadan çıkışınızda sayın. Bir tanesini bir yerde unutursanız gerçekten çok üzülürsünüz.

* Yalnız alışveriş yapın. Arkadaşlarınızla kahve ya da yemek için buluşun. İlla da arkadaşlarınızla alışveriş yapmak istiyorsanız, en fazla iki kişi olun. Daha fazlası çok kalabalık olur.

* Çocukla bir alışveriş merkezine gidip, sağlıklı zaman geçirmenin süresi 1 saattir.

* Bir alışveriş merkezinde yalnız zaman geçirmenin süresi 4 saattir.

* Anneyle alışveriş merkezine gidip, sağlıklı zaman geçirmenin süresi 3 saattir.

* Babayla alışveriş merkezine gidip, sağlıklı zaman geçirmenin süresi 2 saattir (yemek dahil).

* Alışveriş merkezinde sevgiliyle sağlıklı zaman geçirmenin süresi ise yarım saattir. İlişki yeniyse en fazla 40 dakikadır.