kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 10 Kasım 2007, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Erkeğin en önemli giysisi gömlek

Beyaz gömlek kültürünün yaratıcısı Bils'in 2007-2008 Kış Koleksiyonu, moda tasarımcısı Alex Akimoğlu'nun imzasını taşıyor. Akimoğlu, gömleğin tarihini ve püf noktalarını anlattı..
İLİŞKİLİ HABERLER
Erkeğin en önemli giysisi gömlek
* Gömlek benim için her şey demek. Bence bir erkeğin gardırobundaki en önemli parça. Üstelik artık sadece erkekler için değil, kadınlar için de çok önemli bir hale geldi. Herkese yakıştığı için de çok pratik bir giysi.

* Bils'in, 2007-2008 Kış Koleksiyonu'nda, moda tarihinde bilinen ilk gömlek olan Kalasiris'ten yola çıktık. Eski çağlarda gömlekler sınıfları temsil ediyormuş. Uzun gömlekler zenginlere, kısa gömlekler ise kölelere layık görülüyor. Bu uygulama daha sonra Avrupa'ya da sıçrıyor. 16. yüzyıla kadar gömlek, kişinin hangi sınıftan olduğunu gösteriyor.

* Kadınlar, gömleği önce korse olarak kullanmaya başlıyor. Bir nevi iç giysi olarak, terlemeyi önlemek amacıyla kullanılıyor. Aslında kadınlar tarafından gömleğin bugünkü anlamıyla kullanılmaya başlanması 1920'lerde Paul Poiret ile gerçekleşiyor. Sonra Coco Chanel gibi moda devleri de gömleği kullanmaya başlıyor ve günümüze kadar geliyor.

* Bils için, geçmişten aldığımız detayları bugüne adapte ettik. Mesela Artemis isimle gömlekte, yaka farklı şekillerde kullanılabiliyor. Bu fikir Antik Yunan'dan geliyor. (Cosmopolitan)