kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 2 Kasım 2007, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

ABD Türkiye'ye ne önerecek?

Yeni Haber
Ankara-Washington hattındaki trafik hızlandı. Sınır ötesinin kaderi belli oluyor.

Türkiye'ye terörle mücadele konusunda aylardır en ufak bir yardımda bulunmayan ABD yönetimi, Meclis'in sınır ötesi hareket tezkeresini geçirmesinin ardından harekete geçmişti. Ancak Türkiye'ye "Bize 3 gün süre verin" diyerek zaman kazanan Beyaz Saray yönetimi, yine elle tutulur bir şey yapmadı.

ABD Dışişleri Bakanı Rice sınır ötesini görüşmek için bugün Ankara'ya geldi.

*Haber videosunu izlemek için tıklayınız...

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, terör örgütü PKK'nın "Türkiye'nin olduğu gibi ABD'nin de düşmanı" olduğunu söyledi. Ankara'ya yolculuğu sırasında gazetecilere açıklama yapan Rice, Irak'ın kuzeyinden gelerek Türkiye'de saldırı düzenleyen PKK teröristlerine karşı "etkili" bir adım atılacağı mesajını verirken, Ankara'dan da "itidalli davranmasını" istedi.

PKK'nın "ortak düşman" olduğunu ifade eden Rice, Türkiye'ye, "Irak'ın kuzeyinde istikrarı bozacak" bir adım atmaması çağrısında bulundu,
bundan kesinlikle endişe duyduklarını söyledi. Rice, Irak'ın kuzeyindeki istikrarın bozulmasının ne Türkiye'nin, ne ABD'nin, ne de Iraklıların çıkarına olacağını kaydetti.

Rice, "Ancak, PKK tehdidine karşı etkili bir adım atılması gerektiğini anlıyoruz. PKK, Türkiye'nin olduğu gibi ABD'nin de düşmanıdır. Etkili adım, durumu daha da zora sokmadan, tehditle başa çıkmak için atılan adımdır" dedi.

Açıklamasında, Ankara'nın PKK'yı hedef alan olası yaptırımlarını kendilerinin de uygulayabileceği mesajını veren Rice, kısa dönemde
atılabilecek adımlar arasında, terör örgütünün Irak'ın kuzeyinde rahat hareket etmesini önlemek için bilgi paylaşımını gösterdi.
Rice, "Ortak bir düşmanımız var. Türkiye ve Iraklılar ile beraber çalışarak buna göre hareket edeceğiz" diye konuştu.

Açıklamasında Irak'ın kuzeyindeki Kürt lider Mesut Barzani'ye de mesaj gönderen Rice, "Bölgesel yönetimin kendisini PKK'dan açık bir şekilde ayrı tutmasına ihtiyaç duyulduğunu açıkça belirtiyorum. (Bölgesel yönetimin başkanı) Mesut Barzani, PKK'ya yataklık yapmaya, bu örgütü desteklemeye, Irak'ın kuzeyinde terörizmin kökünü kazımaktan başka bir şey yapmaya niyeti olmadığı konusunda bana güvence verdi" diye konuştu.

Rice, PKK'ya karşı yürütülecek mücadelenin, Irak'a komşu ülkeler konferansı sırasında, Iraklı ve Türk bakanlarla yapacağı görüşmelerde ele alınacağını ifade etti.ABD Dışişleri Bakanının İstanbul'daki konferans sırasında Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile bir araya gelmesi bekleniyor.FT: ABD ÖNLEM PAKETİ ÖNERECEK

ABD'nin, büyük çaptaki sınır ötesi operasyondan vazgeçmesi için Ankara'ya "önlem paketi" önereceği bildirildi. ABD Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Matt Bryza, "Erdoğan, ABD'nin ciddi olduğu inancı ile geri dönmeli" dedi. Bryza, Erdoğan'ın PKK liderlerinin yakalanması talebi için "çok makul" ifadesini kullandı.

Financial Times gazetesi, "ABD, PKK'yı engelleme savaşında Türkiye'ye yardım önerecek" başlıklı Washington ve Ankara kaynaklı haberinde "ABD, Ankara'yı, PKK'ya saldırmak için Irak'a büyük çapta bir askeri operasyondan vazgeçirmek için bir önlem paketi önerecek" diye yazdı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Washington ziyareti öncesi ABD yetkililerinin, Ankara'ya PKK ile mücadele için ABD'den "somut" yardım sağlaması gerektiğini söylediklerini kaydeden gazete, ABD Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Matt Bryza'ın açıklamalarına yer verdi.

Matt Bryza "Erdoğan, ABD'nin ciddi olduğu inancı ile geri dönmeli" dedi. Erdoğan'ın, Irak'taki PKK liderlerinin yakalanması, bürolarının kapatılması ve lojistik desteğinin kesilmesi taleplerini dile getirirken bunların "çok makul" olduğunu ifade eden Bryza, Washington'daki görüşmelerin bu hedeflere nasıl ulaşılacağı konusunda "açıklık" sağlaması gerektiğini de söyledi.

PKK ile mücadele konusunda ABD'nin desteği ile birincil sorumluluğun Türkiye ve Irak'a ait olacağını belirten Bryza, buna karşın ABD'nin yapabileceği çok şeyler olduğunu da kaydetti. Bryza "Elimizden geleni yaptığımız argümanını dile getirebilirim ancak şimdiye kadar sonuç sağlamadık ve eğer siz bir Türk iseniz denemediğimiz hissiniz olur" şeklinde konuştu.

ABD'NIN ÜÇ UNSURLU YAKLAŞIMI

Financial Times de, ABD'nin yaklaşımının üç ana unsurunu içerdiğini belirterek şu unsurları şöyle sıraladı:

"-Sayın Erdoğan'ın PKK'ya karşı hükümetlerarası işbirliğinin iyileştiğini gösterebilmesi için somut önlemler.
-Sınırlı Türk eylemi için destek.
-PKK'nın tavrını değiştirmesini zorlamak için uzun vadeli strateji
."