kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 2 Kasım 2007, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

"Heroes" dizisi gerçek mi oluyor?

Yeni Haber
Amerika'da ve dünyada milyonlarca hayranı olan ve doğaüstü güçleri olan insanları konu alan "Heroes" dizisi bilim adamlarına ilham verdi. Dizide özellikle büyük hayran kitlesi olan "Claire" isimli karakterin yapabildiği "kopan organlarının tekrar büyümesi" artık çok da uzak bir hayal değil.

Su semenderi ve kurbağagillerde kopan organların yeniden çıkmasında belirleyici rol oynadığı düşünülen protein keşfedildi. Science dergisinin son sayısında yayınlanan makaleye göre, İngiliz araştırmacıların yaptığı keşif, insanlar ve diğer memelilerde kopan veya kesilmek zorunda kalan organların yerine gelmesini sağlayacak teknikler geliştirilmesinin yolunu açabilecek.

Araştırmacılar, kestikleri sinirin nAG adını verdikleri protein sayesinde yeniden canlandığını belirledi. Biyologlar, su semenderi ve diğer kurbağagillerin kaybettikleri organlara yeniden sahip olabilme yeteneğine hayranlıkla bakıyor, ancak bu mekanizmanın nasıl işlediğine biyolojik açıklama getiremiyordu. İngiliz uzmanların çalışması, nAG proteinini sinir ve deri hücrelerinin ürettiğini gösterdi.