kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 21 Ekim 2007, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
Mevlevi heykelleri 24 bin YTL'ye yaptırılmış.

'Cüce Mevlevi' kavgası

İhsan TUNÇOĞLU / KÜTAHYA
Kütahya Belediyesi'nce yaptırılan 3 Mevlevi heykelinin kısa ve cüce olduğu iddiaları kentte halk arasında tartışma yarattı..
Mevlana'nın doğumunun 800. yıldönümü anısına, Kütahya Belediyesi tarafından Dönenler Meydanı'nda yaptırılan Mevlevi heykelleri kentte 'Heykeller uzun mu kısa mı?' tartışmasına yol açtı. Tartışmayı başlatanlardan Kütahyalı sanatçı Sıtkı Olçar, heykellerin olması gerekenden küçük boyutlarda yapıldığını öne sürerek, "Diğer bir ifade ile bodur ya da cüce yapılmış. Belediye bunları aceleye getirmiş. Sanat değeri yok. Ben yaptım oldu anlayışı var. Derhal kaldırılıp, gerçek boyutlarda ve sanat değeri taşıyan heykeller yapılsın" dedi. Heykellerin bulunduğu Dönenler Meydanı sakinlerinden İbrahim Koçer ise düşüncenin iyi olduğunu söyleyerek, "Burası Mevlevihane'nin önü. Ancak heykeller bodur ve etek boyları diz altında orantısız duruyor. Açıkçası gerçek semazenleri yansıtmıyor" dedi.

'HEYKELLER DÜZELTİLECEK'
H. İbrahim Altınsoy adlı vatandaş da "Heykeller doğal değil. Figüratif bir heykel yapılırken doğal ölçülere dikkat edilmeli" şeklinde konuştu. Belediye Başkanı Mustafa İça ise Mevlana'nın oğlu Sultan Veled'in Kütahya'da yaşadığını söyleyerek, "Mevlana'nın 800. doğum yıldönümü anısına, şimdi cami olan o dönemdeki Mevlevihane'nin önüne Ankaralı heykeltıraş Mehmet Akbur'a 3 semazen heykeli yaptırdık. Ancak bazı kişiler heykeller kısa tartışması başlattı. Oysa heykellerin boyu kaide ile birlikte 2 metre 20 santimetredir. Ancak biraz geniş ve etek boyları kısa olmuş. Heykeltıraşımız Mehmet Akbur ile konuştum, bunları düzeltecek. Bu jeste gölge düşürmesinler" şeklinde konuştu.