kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 18 Ekim 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Katliama hazırlanırken yakalandılar

Yeni Haber
İzmir'de meydana gelen patlamalarla ilgili düzenlenen operasyonda yakalanan terör örgütü üyelerinin tezkere nedeniyle yeni bir bombalama eylemi hazırlığında oldukları ve söz konusu eylemle ilgili olarak hazırladıkları bomba düzeneğinin diğer patlamalardan 3 kat daha etkili olacağı belirlendi.

Alınan bilgiye göre, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri sabaha karşı Kadifekale semtinde farklı evlere düzenledikleri operasyonlarda, Buca'da 2 Ekimde 1 kişinin ölümü ve 11 kişinin yaralanmasına neden olan patlamalarla ilgili olarak, F.Y. ile bu olaylarda kendisine yardım ettiği belirlenen kardeşi N.Y, akrabaları oldukları belirlenen Z.T, M.T, A.T, M.T, M.T'yi yakalayarak gözaltına aldı.

F.Y'nin kayınpederinin evinde yapılan aramada ise 2 kilo amonyum nitrat, 1 el bombası, bomba düzeneğinde kullanılan malzemeler ele geçirildi. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alınan zanlıların sorgulanmalarına başlandığı bildirildi.

GÜVENLİK KAMERASINDAN TESPİT EDİLDİ

Buca'da meydana gelen patlama olaylarının ardından, çevredeki iş yerlerinin güvenlik kameralarını inceleyen polis, motosikletin olaydan 1 gün önce 20.40 sıralarında olay yerine bırakıldığını tespit etti.

Motosikleti bırakan terör örgütü üyesinin poliste motosiklet hırsızlığı suçundan sabıkası bulunan F.Y. olmasının belirlenmesi üzerine operasyon başlatıldı.

F.Y'nin Kadifekale'de oturduğunun tespit edilmesi üzerine takip başlatan ekipler, bombayı Mardin'den getiren kuryelik yapan terör örgütü üyesinin de kimliğinin belirlenmesi ve yakalanması için takip etmeye başladı.Tezkere konusunun gündeme gelmesinin ardından terör örgütü PKK tarafından yeni bombalama eylemi gerçekleştirmesi yönünde talimat alındığını tespit eden polis ekipleri, F.Y. ve Buca'daki bombalama olaylarında kendisine yardım ettiği belirlenen 6 kişiye yönelik operasyon düzenlenme kararı aldı.

BUCA'DAKİ PATLAMA

F.Y'nin, Mardin'den gelen kurye tarafından kendisine plastik patlayıcı getirildiği, ardından Eşrefpaşa'dan çaldığı bir motosikletin kaportasına kurye ile birlikte bomba düzeneği kurdukları tespit edildi.

Eylem yerini kendisi belirleyen F.Y'nin patlamadan 2 gün önce olay yerine giderek keşif yaptığı, ardından motosikleti götürerek yan sokakta bomba düzeneğini kurduktan sonra eczanenin önüne bıraktığı, diğer bombayı da Tansaş alışveriş merkezinin önündeki çöp kutusuna bıraktığı ve ardından dolmuşla olay yerinden uzaklaştığının tespit edildiği öğrenildi.

Patlayıcıların ikisinin de aynı anda patlamak üzere ayarlandığı, ancak dışarıdan çöpçü ile halıcıdan çalışan ve olayda hayatını kaybeden Atilla Eraslan'ın müdahale etmesi nedeniyle patlamaların planlanandan farklı zamanda olduğu bildirildi.

Olayda kullanılan patlayıcıların üzerinde amonyum nitratla birleştirilmiş yarım TNT kalıpları olduğu da tespit edildi.F.Y'nin terör örgütü üyeliğinden kaydının bulunmadığı, hırsızlığını yaptığı motosiklet konusunda uzman olması nedeniyle terör örgütü PKK tarafından bu eylem için özellikle seçildiği öğrenildi.

F.Y. ile birlikte yakalanan M.Y'nin ve diğer akrabaları Z.T, M.T, A.T, M.T. ve M.T'nin terör örgütüne yardım ve yataklık ve korsan gösteri yapmak suçlarından poliste kayıtlarının bulunduğu öğrenildi. Olayla ilgili olarak Mardin'den patlayıcı getirdiği bildirilen kişinin yakalanması için çalışmaların sürdürüldüğü bildirildi.

(AA)