kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 18 Ekim 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Esat: Kuzey Irak'a operasyon yapılsın, yanınızdayız

Yeni Haber
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, sınır ötesi operasyon için önceki gün Meclis'te kabul edilen tezkereye tam destek verirken, "Terörle mücadele konusunda Türkiye'nin yanındayız" mesajını verdi.

Türkiye'ye yaptığı resmi ziyaret kapsamında TBMM Başkanı Köksal Toptan'ı da ziyaret eden Suriye Devlet Başkanı Esad, terörle mücadele konusunda Türkiye'nin yanında olacakları mesajını verdi.
Esad ve Toptan'nın, basına kapalı olarak gerçekleşen görüşmelerinde, önceki gün Meclis'te kabul edilen tezkere de gündeme geldi. Edinilen bilgiye göre Esad, sınır ötesi operasyonu için, Kuzey Irak'a yapılacak bir askeri harekatta Türkiye'nin yanında olacaklarını söyledi.

MEŞRU MÜDAFAA HAKKINIZ


Esad'ın Toptan'a, "Türkiye, meşru müdafaa çerçevesinde bölücü terör örgütüne karşı sınır ötesi operasyon yapma hakkına sahip" dediği belirtildi. Suriye olarak operasyonu desteklediklerini ifade eden Esad'ın görüşmede şu değerlendirmeyi yaptığı öğrenildi:

"Biz Suriye olarak yanınızdayız. Samimi kanaatimiz operasyon yapılması yönünde. Operasyon yapılsın, biz yanınızdayız. Meclis'in de büyük bir çoğunlukla bu kararı vermesi memnuniyet verici."

Edinilen bilgiye göre Meclis Başkanı Toptan da, "PKK terör örgütü konusunda Türkiye'nin bütün kaygılarının Suriye tarafından paylaşıldığını bir kez daha görmekten büyük mutluluk duyduk" dedi.

TOPTAN'DAN ESAD'A ÇİNİ VAZO

Bu arada Meclis Başkanı Toptan, Suriye Devlet Başkanı Esad'a, TBMM'ye bağlı "Yıldız Çini Porselen" işletmelerinde üretilen çini vazo hediye etti.

ANKA