kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 18 Ekim 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Zebari: PKK ülkeyi terk etsin

Yeni Haber
Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, "resmi taleplerinin PKK terör örgütünün topraklarından çıkması olduğunu ve bu örgütün daha fazla sorun getirmesini istemediklerini" söyledi.

Zebari, Reuters haber ajansına verdiği demeçte, "Bu örgütün, Irak hükümetinin ya da kuzey Irak'taki bölgesel yönetimin onayıyla topraklarında bulunmadığını" ifade etti.

"Kesinlikle ve hiç şüphesiz resmi talebimiz Irak topraklarını terk etmeleridir. Zaten çekmekte olduğumuz sorunlardan daha fazlasını getirmelerini istemiyoruz" diyen Zebari, Irak'ın kuzeyinin istikrarlı bir bölge olduğunu ve bu bölgenin istikrarını tehdit etmenin hiçbir partinin ya da tarafın çıkarına olmadığını söyledi.

Hükümetin terör örgütü PKK'ya ayrılması için süre verip vermeyeceği sorusunu Zebari, "Mümkün olan en kısa sürede" diye yanıtladı.

TEZKEREDEN RAHATSIZIZ

TBMM'de tezkerenin kabul edilmesiyle ilgili olarak hükümetinin "rahatsız olduğunu" belirten Zebari, "TBMM'nin bu kararının, özellikle Türk ordusuna başka bir ülkenin egemenliğini ihlal etme yetkisini vereceğinden, Irak-Türkiye ilişkilerine yardımcı olmayacağı" ifadesini kullandı.

"Irak hükümeti bu tür bir karardan rahatsızdır" diyen Zebari, "Bu izin, Irak'ın ensesinde, birliğinde ve egemenliğinde asılı bir kılıçtır ve biz
bunu ciddiye alıyoruz"
diye konuştu.

IRAK OPERASYON İSTEMİYOR

Irak hükümet sözcüsü Ali El Dabbağ, Türkiye'nin Irak'ın kuzeyine sınır ötesi operasyon düzenlememesini istedi.

El Dabbağ, Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, "Bunun Türkiye'nin kararı" olduğunu söyleyerek, Bağdat'ın, Ankara'nın "askeri bir seçeneğe başvurmamayı" seçeceğini ve "Irak sınırını geçmekten vazgeçeceğini" ümit ettiğini belirtti.