kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 15 Ekim 2007, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Belçika'nın 'obezleri' Bodrum'da zayıflayacak

Hacer GEMİCİ
Yasmin Otel'in sahibi Aziz Birsin, otelini sağlık ve zayıflama merkezine dönüştürerek Belçika'nın kapısına dayandı. 'Obezler bize daha çok masraf' çıkarıyor diyen Belçika, Bodrum'u pilot bölge olarak seçti..
İLİŞKİLİ HABERLER
Belçika'nın 'obezleri' Bodrum'da zayıflayacak
Kış aylarında tesislerini kapatmak zorunda kalan turizmciler, kış sezonunda da para kazanmak için değişik formüller üretiyorlar. Bodrum Yasmin'in sahibi olan Aziz Birsin, Avrupa'nın en büyük seyahat şirketlerinden Thomas Cook'la haftada bir kez Bodrum'a kış aylarında da uçak kaldırması için anlaştı ve şirkete müşteri garantisi verdi. Ardından Belçika'da sosyal sigortalar sistemine giderek ülkedeki obezlerin ve zayıflamak isteyenlerin tedavisi için görüşmelere başladı. Altı aylık görüşmelerden sonra Belçika pilot bölge olarak Bodrum'daki Yasmin Oteli seçti ve buraya gidecek olan vatandaşlarının tümünün masraflarının yüzde 25'ini karşılama sözü verdi.

799 EURO'DAN BAŞLIYOR
Ardından Fransız diyetisyen eşliğinde doktor, masörlerin de olduğu 70 kişilik bir kadro oluşturuldu. Belçikalı obezlerden oluşan ilk kafile 8 Kasım'da Bodrum'a inecek. Tesis yüzde 30 oranında Türklere de hizmet verecek. Zayıflamak isteyen Türklerin günlük 100 YTL'yi gözden çıkarması gerekiyor. Yabancılarda ise bu rakam uçak bileti de dahil olduğu için haftalık 799 Euro. Starmod Deri'nin sahibi olan ve Topkapı Hastanesi ile sağlık sektörüne de adım atan Aziz Birsin'i söz konusu projeye iten aslında yıllardır bir alıp, bir verdiği kilolar olmuş. Kendisi için çözüm düşünürken kışın boş kalan tesisinin kapılarını nasıl açacağının formülünü bulduğunu anlatan Birsin, yaz aylarında müşterilerinin yüzde 40'ını Belçikalıların oluşturmasından hareket ederek çantasını alıp Brüksel'e gittiğini dile getiriyor. Belçika'da sosyal güvenlik sisteminin farklı çalıştığını kaydeden Birsin, "Orada siyasi partiler bu sürece dahil. Hristiyan Demokrat Parti'nin yetkilileri ile görüşüp onları ikna ettim. 6 ay bizi incelemeye aldılar. Bizden neler istediklerini sıraladılar ve bu sezon için bir sözleşme yaptık. Muhafazakarların 700 bin tane üyesi var. Hepsine bu sistemi duyurdular. Bodrum onlar için bir pilot uygulama da oldu. Görüşmelerimiz sırasında, 'Eğer vatandaşlarımızı zayıflatır ve doğru yemek alışkanlığı kazandırırsanız bu bizim de işimize yarar. Çünkü obezlerin çoğunun tansiyon, kolestrol derdi var ve bize yıl içinde çıkardıkları maliyet daha yüksek' dediler. Yaptığım anlaşma ile bizim otelimizi pilot bölge seçtiler. Bu yıl yedi ay boyunca tüm vatandaşlarına bizim tanıtımımızı yapacaklar" değerlendirmesinde bulunuyor.

TATİL MÜŞTERİSİ YOK
Her hafta yaklaşık 100 Belçikalı kilo sorunu olan vatandaşın Bodrum'a inmesini beklediklerini dile getiren Birsin, nisan sonuna kadar devam edecek olan bu dönemde, tesise tatil amaçlı gelen müşteri kabul edilmeyeceğini bildiriyor.