kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 15 Ekim 2007, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
Hurşit Tolon

Tolon Paşa'ya 'milli' yasağı

Kadir ERCAN ANKARA
İçişleri Bakanlığı genelge yayımlayarak "dernek ve vakıfların Milli, Türk gibi isimleri izinsiz kullanamayacağı" uyarısında bulundu. Uyarı sonrası emekli orgeneral Tolon'un üyesi olduğu vakfın platformu da isim değiştirecek..
İLİŞKİLİ HABERLER
Tolon Paşa'ya 'milli' yasağı
Emekli orgeneral Hurşit Tolon'un üyesi olduğu, Yükseliş İktisadi ve Stratejik Araştırmalar Vakfı kapsamında oluşturulan "Milli Uyanış ve Güçbirliği Platformu"na isim uyarısı geldi. İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine genelge yayımlayarak, bazı dernek ve platformların isimlerinde, Türk, Türkiye, Milli, Cumhuriyet, Atatürk, Mustafa Kemal gibi kelimeleri kullanmasının, sanki ülke genelini temsil ediyormuş gibi hava yarattığını vurguladı. Genelgede, "Milli kelimelerin izin alınmadan kullanılması bazı suiistimallere ve hukuki ihtilaflara zemin hazırlamaktadır" denildi. "Milli" kelimesini en son Tolon'un üyesi olduğu Yükseliş İktisadi ve Stratejik Araştırmalar Vakfı'nca oluşturulan Milli Uyanış ve Güçbirliği Platformu kullanmıştı.

VALİLİKLERE GÖNDERİLDİ
Son dönemde özellikle ulusalcı gruplar tarafından oluşturulan platformlarda "Türk, Türkiye, Milli, Cumhuriyet, Atatürk, Mustafa Kemal" gibi kelimeler kullanılmaya başlanmıştı. Bu kelimelerin kullanılması, yasal olarak İçişleri Bakanlığı'nın iznine bağlı. İzinsiz kullanımlar üzerine Bakanlık 81 il valiliğine yasak hatırlatmasında bulundu. Valilikler, dernek, vakıf, sendika ve benzeri sivil toplum kuruluşlarınca ortak bir amacı gerçekleştirmek üzere oluşturulan platformlara milli isimler verilmesine engel olacak.