kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 15 Ekim 2007, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Ankara'daki yağışlar barajları etkilemedi

Yeni Haber
Başkentte son 24 saatte metre kareye düşen ortalama 10 kilogramlık yağışın, barajlardaki su oranını etkilemediği bildirildi.

Dünden itibaren Ankara ve çevresine düşen yağış miktarı, barajlar için beklenen su miktarına ulaşmak için umut vermedi. Ekim ayının ortalarına gelindiği bugünlerde, Ekim ayı yağış ortalaması olan 35 kilogram yağış miktarına henüz ulaşılamadı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı yetkilileri, başkentte etkili oranda yağış olmaması nedeniyle barajlardaki su oranının artmadığını ve su miktarının ölü havzadaki su miktarıyla birlikte 125 milyon metreküpte kaldığını bildirdiler. Yağışın ''doyurucu olmaması'' nedeniyle toprağın dahi suya doymadığını ifade eden yetkililer, ''Ankara ve çevresine yağan yağmur oldukça azdı. Bu durum barajlara yansımadı. Çünkü belirli bir akışa ulaşılamadığı için, baraja su akışı sağlanamadı'' dedi.

Ekim ayının, yağmur beklentilerine cevap bulacakları bir dönem olduğunu belirten yetkililer, ''Yağışlar, havaların da soğuması ile buharlaşmayı
engelleyerek, barajlarda hazırda var olan suyun uçup gitmesinin önüne geçilmesini sağladı'' görüşünü dile getirdiler.

TASARRUFLU SU KULLANIMI

Öte yandan ASKİ yetkilileri, Ankaralıların daha tasarruflu su kullanmalarını isteyerek, günlük su tüketim miktarı olan 850 bin metreküpün altına inilmesinin yarar sağlayacağını kaydettiler.Başkentte su sıkıntısının yaşandığı dönemlerde vatandaşların daha duyarlı davranarak, ''tasarruf yoluna gittiklerini'' ve tüketimde 750 bin metreküpe düşüldüğünü bildiren yetkililer, son 2 ayda tüketim miktarının normalin üzerine çıkmasının sıkıntıya yol açtığını belirttiler.

''Vatandaş tasarruf etmesi gerekirken, su kullanımında artış var'' diyen yetkililer, Ankara'nın geleceği açısından daha bilinçli tüketici
olunması gerektiğini sözlerine eklediler.

AA