kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 8 Ekim 2007, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Kışlaya SIM kart sokan onbaşıya bir yıl hapis

ANKA
Üzerinde cep telefonu SIM kartı çıkan onbaşının durumunu karara bağlayan Askeri Yargıtay askeri tesislere SIM kart sokmayı "emre itaatsizlik" olarak nitelendirdi. Cezası ise bir yıl hapis..
Askeri Yargıtay Daireler Kurulu, askeri tesislere ve orduevlerine cep telefonu SIM kartı sokan askerin "emre itaatsizlikte ısrar" suçunu işlediği gerekçesiyle mahkûm edilmesi gerektiğine karar verdi. Askeri Yargıtay Daireler Kurulu'nun verdiği emsal karar sonrası, tek başına SIM kart bulunduran asker, cep telefonu bulunduran askerler gibi 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak. Cep telefonu bulundurulmasının ve taşınmasının yasak olduğu askeri tesiste üzerinde SIM kart bulunan asker hakkında verilen mahkûmiyet kararı Askeri Yargıtay 1. Dairesi tarafından onandı. Askeri Yargıtay Başsavcılığı, onama kararına itiraz etti. Dosya, Askeri Yargıtay Daireler Kurulu gündemine geldi. Kurul, verdiği emsal karar ile dairenin kararının onanmasına hükmetti. Verilen emsal kararda, SIM kart bulunduran askerin "emre itaatsizlikte ısrar" suçundan mahkûm edilmesi gerektiğinin altı çizilerek şöyle denildi: "Esasen cep telefonu bulundurulması ve taşınmasının yasaklanmasında sadece istihbarata değil, sabotaja da karşı korunmanın amaçlanması, sanıkta tek başına SIM kartı ele geçmesinin de aynı suçu oluşturması karşısında mahkûmiyet hükmünün onanması gerekir.

SABOTAJA KARŞI ÖNLEM
Teknik özellikleri kapsamında istihbarata ve sabotaja karşı önlem amacıyla cep telefonunun ve SIM kartının kışlada bulundurulması ve taşınmasını yasaklayan emir, hizmete ilişkin olup, bildiği halde buna aykırı davranan sanık piyade onbaşı Ş.Ş.'de cep telefonu SIM kartı ele geçmesi emre itaatsizlikte ısrar suçunu oluşturmaktadır."