kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 7 Ekim 2007, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Özümüzden ayrıldık değerlerimiz çok değişti

ŞELALE KADAK
ŞELALE KADAK
Ümit Boyner, "Türbanlı sayısı arttı mı?" tartışmasından çok toplumun dokusunu bozan başka şeyler olduğunu söyledi..
* Değişim kanıksanıyor gibi mi geliyor? Biraz öyle. İki konu var. Kendi çevremden bunu çok görüyorum. Ciddi bir panik var. O panikle, defansif bir takım, demin söylediğim demokrasi dışı bir takım şeylerden medet ummakla bir yere gidemeyeceğimizi bilmemiz lazım. Türkiye'nin şu anda yaşadığı şey olmak zorundaydı. Bence Türkiye bu kabuk değiştirme sürecini yaşayacaktı, bir şekilde. Anadolu'nun ekonomik olarak gelişmesi ki gerçekten böyle bir durum var. Kendi işimden de bunu görüyorum. Alım gücü yukarı doğru çıkıyor. Ekonomide Anadolu daha söz sahibi hale geliyor. Bunu çok önemsiyorum. Şimdi hep birlikte yapmamız gereken eğitim sistemi, demokratikleşme gibi konularda bir fikir birliği için sonuca gitmek. Ben şuna inanıyorum. Türkiye senelerce belli bir elit sistemin içinde kaldı. Çok ayrıydı birbirinden. İstanbul elitiyle, İzmir eliti, Anadolu eliti birbirinden kopuktu. Biliyorsunuz işte Türkiye'nin belli kurumlarına baktığınız zaman, hep başındaki insanların belli bir okuldan mezun olduğunu görürdünüz. O insanlar, Türkiye'nin kalburüstüydü.

* Bir bakıma Türkiye kulüpleşmiş takımlar tarafından yönetilirdi... Aynen. Bu sağlıklı bir şey değil. Hiçbir demokrasi bu şekilde gelişemez.

* Bunu söyleyen siz aslında kolej mezunusunuz... Aynen öyle. Ben o sistemin bir parçasıydım. Ama bunun bir yere gitmeyeceğini çok uzun zamandır görüyordum. Böyle konuştuğum zaman etrafımdaki arkadaşlarım önce bir tepki gösteriyor. Ne demek istiyorsun diye. Fakat çoğu da hak veriyor. Bu kadar İstanbul bir yere giderken, Anadolu yerinde sayamazdı. Türbanla ilgili, Türkiye'nin daha fazla Müslümanlaşması şöyle bir tartışma vardı mesela. Acaba toplum dokumuz çok mu değişiyor. Türbanlı sayısı arttı mı gibi bir tartışma var. Bilmiyorum. Güya araştırmalara göre, artmıyor daha fazla dışarı çıkıyorlar. O konuda fikir beyan edemeyeceğim. Bence toplum dokusunu bozan başka şeyler var.

* Ne mesela? Magazin programları. Reality showlar. Hakikaten, ben hiçbir zaman muhafazakar bir insan değilim. Ama Türkiye'de değerlerin geldiği yeri çok sorgulamaya başladım. Komşularla ilişkilerimizden, çocuklarla ilişkilerimize kadar. Maddiyat ve gösterişin geldiği yere kadar Türkiye çok özünden ayrıldı diye düşünüyorum.