kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 2 Ekim 2007, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
Adliye önünde bekleyen Türkiye Kuvayi Milliye Mücahitler Derneği İstanbul Şubesi'nden bir grup gazi Bozgeyik'i protesto etti.

Fıkracı başkanın savunması

Deniz DERİN
Mimarsinan Belediye Başkanı, Selanik gezisinde anlattığı fıkrayla Atatürk'e hakaret etmediğini, mütevazılığını vurgulamaya çalıştığını savundu..
Büyükçekmece'nin Mimar Sinan Belde Belediye Başkanı Cuma Bozgeyik hakkında "anlattığı bir fıkrayla Atatürk'ün hatırasına hakaret ettiği" gerekçesiyle 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın görülmesine başlandı. Büyükçekmece 3. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada ifade veren Bozgeyik söz konusu davaya konu olan konuşmanın 19 Mayıs 2005 tarihindeki, Selanik gezisinde gerçekleştiğini belirtti. Bozgeyik, şunları kaydetti: "Selanik'te Atatürk Evi'ne ziyarette bulunduk. Otele dönüşte herkes Atatürk ile ilgili bildiği bir şeyleri anlatmaya başladı. Ben de iddianameye konu olan fıkrayı anlattım. Hatta Atatürk'ün bile bu fıkra anlatılınca gülümsediğini beyan ettim. Ancak bunlar televizyonlarda yayınlanan kayıtlarda yoktu. Suçsuzum.'' Sanık avukatları ise Bozgeyik'in, "Atatürk'ün gülümseyişini anlatmak için iddianameye konu olan kötü sözü sarf ettiğini bunun dışında bir kastı olmadığını, Atatürk'ü övmek için böyle bir şey anlattığını" ifade etti. Mahkeme heyeti, Aydın ve yöresinde iddianameye konu olan fıkranın aynısı veya benzeri olup olmadığının Aydın İl Kültür Müdürlüğü'ne sorulmasına kararlaştırarak, davayı erteledi.
Haberin fotoğrafları