kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 1 Ekim 2007, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Anne olabilmek için mememi verdim!

ESRA TÜZÜN
ESRA TÜZÜN
30.09.2007
Özlem Gükrer'in kanseri minik kızının doğumunu beklerken yeniden canlandı. Ama Gükrer kararlı: Kanser, anne olmamı asla engelleyemez! Kızımı yakında kucağıma alacağım!..
Özlem Gükrer'in kansere inat anne olma öyküsünü anlatan haber, SABAH Gazetesi'nde 11 Haziran'da yayınlanmıştı. Henüz lisedeyken meme kanserine yakalanan, gelinliğini protez göğüsle giyen, balayından sonra memelerinin ikisi de boşaltılan Özlem Gükrer kansere inat gebe kalmıştı. Memeleri olmadan anne olmaya hazırlanan Özlem'in kanserle savaşı bitmedi. Gebelik döneminde hastalığı yeniden canlandı. Bu kanser riski taşıyan, bir zamanlar kanser tedavisi gören tüm kadınların en büyük korkularından biri. Pek çok kadın yendikleri kanserin yeniden canlanması korkusu nedeniyle anne olmayı unutmaya çalışıyor. Özlem Gükrer 12 yılda 14 operasyon geçirdiği, birebir savaştığı kanserle hamileyken de savaşını sürdürüyor. Doğuma hazırlanan Özlem'in bu riski taşıyan annelere mektubu var:

SEVGİLİ SABAH OKURLARI
"27 yaşındayım ve hayatımın en güzel günlerini yaşamaya hazırlanıyorum. Her şeye rağmen bebeğimi bekliyorum. Her şeye rağmen diyorum çünkü 15 yaşında tanıştığım kanser benden pek çok şeyi aldı. Sağlığımı zaman zaman ona verdim ama bu hastalık benim anne olma içgüdüme el koyamadı. Kanser nedeniyle memelerimi parça parça kaybettim. Sonra anne olmak istediğim için tamamiyle boşalttırdım. Artık hazırdım minik bebeğimi karşılamaya... Kızım olacak. Onun bu hastalıkla karşılaşma olasılığını temizlemek için kordon kanını saklatacağım. Tıp ilerliyor onun için bu hastalık riskinin önemli olmayacağını da düşünüyorum. İnanın 15 yaşında meme kanseri olduğumu söyledikleri an bile içimden 'artık anne olamayacak mıyım' korkusu geçmişti. Halbuki o zaman düşünmem gereken daha yüzlerce sorun vardı. Ama annelik benim hayatımda en çok istediğim şeydi, henüz genç bir kızken bile... Anne olabilmek, tüm risklerden kurtulmak için iki mememi de boşalttırmıştım. Şimdi kalan küçük bir dokudan kanser yine canlanmış. Ama kararlıyım. Kanser, anne olmamı engelleyemez. Minik kızımı 15 gün sonra kucağıma alacağım!"

Haberin fotoğrafları