kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 26 Eylül 2007, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
Küratör Hou Hanru

Bienal'e 'Atatürk' kınaması

Marmara Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı, İstanbul Bienali'ni Ata'yı "anti hümanist" olarak suçladığı gerekçesiyle kınadı..
İstanbul Bienali'nin tanıtım kitapçığında küratör Hou Hanru'nun kaleme aldığı ve Atatürk'ü yeren ifadelerin bulunduğu iddia edilen yazısı kriz yarattı. Çinli küratörün, kitapçıkta yer alan açılış metninde, Kurtuluş Savaşı'nı "tepeden inme bir dayatma" olarak nitelendirdiğini, Atatürk'ü ise "anti hümanist" diye tanımlandığını belirten Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim elemanları, dün bir kınama metni yayımladı. Fakülte Dekanı Prof. Dr. Nazan Erkmen'in yaptığı yazılı açıklamada, Hanru'nun yazısının "bilgisizliği aşan kasıtlı bir ifade" olduğu belirtildi. Açıklamada, "Bienal bildirisinde, Kurtuluş Savaşı 'Kemalist Proje', 'tepeden inme dayatma', uygulanan devrimler ise 'Demokrasi ilkesine aykırı' olarak nitelenmiştir. Kınıyoruz" denildi. Kınama metninde şu ifadeler yer aldı:

'DAHA DUYARLI OLMALIYDI'
"Son derece hassas zamanlar yaşayan ve toplumsal, etnik kışkırtmalarla karşı karşıya bırakılan Türkiye'de, desteklediğimiz bir etkinlik olarak yapılan 10. Uluslararası İstanbul Bienali'nin küratörünün bu konuda daha duyarlı olmasını ve Atatürk'ün 'Sanatkâr cemiyette uzun cehid ve gayretlerden sonra alnında ışığı ilk hisseden insandır' sözündeki gibi, bu duyarlılığı taşıyanların 'sanatçı' denmeye layık olabileceğini hatırlatıyoruz." Bienali düzenleyen İstanbul Kültür Sanat Vakfı ise açıklama yapmadı.
Haberin fotoğrafları