kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 25 Eylül 2007, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
İSPARK tarafından, Merter'de 600 araçlık tam otomatik, Bakırköy'de ise 330 araçlık yarı asansörlü bir otopark inşaatı başlatılacağı belirtildi.

'Değnekçiliği ve mafyayı bitirdik'

AA
Otopark sorununu büyük ölçüde çözdüklerini belirten İSPARK Genel Müdürü, kentteki niteliksiz otopark işletmeciliğini yüzde 90 oranında bitirdiklerini açıkladı..
Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret A.Ş (İSPARK) Genel Müdürü Kadir Gurbetci, kentte "otopark mafyası" ve "değnekçiliği" neredeyse bitirdiklerini söyledi. İstanbul'da 2.5 milyon civarında araç bulunduğunu, günde ortalama 2 saat seyir halinde olan araçların 22 saati park halinde geçirdiğini dile getiren Gurbetci, bu araçların yüzde 25'inin otopark ücreti ödediğini söyleyerek "İstanbul'da yaklaşık 800 bin araçlık otopark ihtiyacı var. Bu da 1000 otopark anlamına geliyor" dedi.

İKİ YILLIK BAŞARI
Kentte uzun yıllar niteliksiz işletmeci, "mafya" ve "değnekçiler"in otopark sorununu rant kapısı haline getirdiklerini ifade eden Gurbetci, 2005 yılı sonunda faaliyete başlayan İSPARK'ın ilk işinin vatandaşı rahatsız eden bu duruma son vermek olduğunu söyledi. Gurbetci, şöyle konuştu: "Şu ana kadar İstanbul'da otopark mafyası ve değnekçileri yüzde 90'ı aşan oranda bitirdik. Önümüze çıkan kişi ve gruplar oldu. Emniyet ve zabıta ile de birlikte yumuşak bir metotla bu kişilere yaklaştık. Bu işin bir kanun gereği olduğunu onlara anlattık. Şu anda ağırlıklı olarak Beyoğlu ve Şişli'de olmak üzere sayıları 40'ı bulan 7-8 grup kaldı. Belli bir mühlet sonunda bu gruplar da bitecek. Otopark mafyası ve değnekçilik yıl sonuna kadar tamamen tarihe karışacak."

200 DEĞNEKÇİYE İŞ
Gurbetçi, "1300 personelimizden yaklaşık 200'e yakını değnekçi dediğimiz kişiden oluşuyor. Bunlara görgü kuralları, iletişim, motivasyon, aidiyet hissi, kurumsallık, büyük şehir, dünyada otoparkçılık gibi konularda eğitim verdik. Elbise giydirmek suretiyle bu arkadaşları kuruma kazandırdık" diye konuştu.

ÜNİVERSİTELİLER VAR
Kurumda yabancı dil bilen 15 personelin çalıştığını kaydeden Gurbetci, bu kişileri genellikle Sultanahmet ve çevresinde görevlendirdiklerini anlattı. Gurbetci, kurumda çalışanların eğitim seviyesinin de yükselmeye başladığını belirterek, İstanbul Üniversitesi Uluslararası İktisat Bölümü, Alman Filolojisi ve Spor Akademisi mezunu kişilerin yanı sıra Bilkent Üniversitesi'nde öğrenim gören bir kişinin de kurumda çalıştığını kaydetti.