kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 22 Eylül 2007, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

En büyük kontrat paralı 'katillere'

Sadık GÜLEÇ / HABER MERKEZİ
Irak'ta iki özel güvenlik şirketi, iki skandal... Ülkede çalışma iznini kaybedeceği söylenen Blackwater 3 gün aradan sonra Bağdat sokaklarına döndü. Iraklı sivillere rasgele ateş açan İngiliz paralı askerlerin şirketiyse dev bir kontratı cebe attı.....
İLİŞKİLİ HABERLER
En büyük kontrat paralı 'katillere'
Irak'ta görev yapan güvenlik şirketleri ve paralı askerlerin ismi sayısız kez Iraklı sivillere yönelik şiddet olaylarıyla anıldı. Ancak ne basının yaşanan vahşeti sayfalarına taşıması ne de insan hakları örgütlerinin isyan etmesi onların tavırlarını değiştirdi. Blackwater isimli özel güvenlik şirketinin 11 sivili öldürdüğünün ortaya çıkmasının ardından Irak yönetimi "Çalışma izinleri iptal edilecek. Ülkeden sınırdışı edilecekler. Yargılanacaklar" dese de dün Blackwater Bağdat sokaklarına geri döndü. Bu açıklamanın etkisi geçmeden yeni bir skandal patlak verdi.

SİVİLLERİ HEDEF ALDILAR
2005 yılında sivil araçlara rasgele ateş açılmasıyla gazete manşetlerine çıkan İngiliz güvenlik şirketi Aegis 475 milyon dolarlık bir güvenlik ihalesini kazandı. Şirketin Amerikan Savunma Bakanlığı (Pentagon) ile imzaladığı ve bugüne kadar Irak'ta imzalanan tek kontratlı en büyük anlaşma insan hakları örgütlerinin ve sivil kuruluşların tepkisini çekti. Kontrat hakkını kazandıklarının açıklanmasının ardından şirket CEO'su Tim Spicer, "Müşterilerimize en iyi şekilde hizmet etmemizin ödülünü aldık" diye konuştu.

'DOKUNULMAZLIKLARI VAR'
Iraklılar ise koalisyon gruplarıyla savaş başında yapılan dokunulmazlık anlaşmaları nedeniyle şirketlerin ve çalışanlarının işlediği suçların cezasız kalmasından yakınıyor. Yetkililer, Aegis'e verilen 2 senelik kontratın Irak yönetimini ve Irak halkını hiçe saymak olduğunu vurguluyor. 2005'teki olayın ardından şirket içi soruşturmada tüm çalışanların aklandığını hatırlatan Iraklılar, "ABD yönetimi de bu şirketlerin yaptıklarına göz yumuyor. Öldürülen aileler haklarını arıyamıyor. Suçluluar yargı önüne çıkmıyor" diye konuştu.
Haberin fotoğrafları