kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 21 Eylül 2007, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

'Piyasa kendini düzeltiyor sonsuz destek verilemez!'

Mahmut SANCAK EKONOMİ
ABD Merkez Bankası Başkanı Bernanke'nin "Piyasalar kendini düzeltiyor. Kredizedelere sonsuz destek verilemez" açıklaması uzmanlarca "Faiz indirimlerinin devamı gelmeyebilir" şeklinde yorumlandı..
ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke, Temsilciler Meclisi'nin Finansal Servis Komitesi'ne, "Yüksek Riskli Mortgage Krizi ve Çözüm" başlığı altında açıklamalarda bulundu. Fed Başkanı konuşmasında piyasalarda yaşanan son gelişmelerin ekonomik görünüm üzerindeki belirsizliği artırdığını belirtti. Bernanke'nin "Kredizedelere sonsuz destek verilemez, piyasalar kendi kendi düzeltiyor" açıklaması ise yatırımcılarda adeta şok etkisi yarattı. Çünkü bu ifadeler uzmanlarca "Fed'in faiz indirimlerinin arkası gelmeyebilir" şeklinde yorumlandı. Bernanke şunları söyledi:

KONUTTA YENİ YASA HAZIRLIYORUZ
*
Bazı mortgage uygulamalarını yakın incelemeye aldık. Elimizde bulunan yasa oluşturmaya yönelik yetkiyi kullanarak yıl sonu kadar tüketicileri korumaya yönelik önlemler alacağız. Merkez Bankası olarak hem kredi sektörünün hem de tüketicilerin korunmasına büyük önem veriyoruz. Sorunu federal ve eyalet kurumlarının desteğiyle bir çok cephede ele alıyoruz. Bir yandan sorunların tekrar etmemesini sağlarken diğer yandan da sorumluluk içerisinde kredi sunulmasını temin etmekte kararlıyız. Fed yönetimi olarak tüketicilerin kredi konularında doğru bilgilendirilmelerini sağlama konusunda da kararlıyız. Mortgage kredisi kullanacakların kredi süresince ödeme miktarları ve koşulları hakkında yeterli bilgilendirilmelerinin sorunun çözümü yönünde büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. Piyasalar kendilerini düzeltme eğilimine girdi. Artık yatırımcılar çok daha sıkı garantiler istiyor.

YAPILACAK YARDIMIN SINIRI VAR
*
Kredi riski taşıyan tüketicilere finansal bakımdan yardım edebilmenin sınırları vardır. Hiçbir hükümet devlet destekli bir sübvansiyon programı olmaksızın böyle bir desteği uzun süreli veremez. Sübvansiyonun verilmesi ile ilgili karar ise Kongre'nin sorumluluğundadır. Bu yılın ilk iki çeyreğinin her birinde 320 bin haciz olayı yaşandı. Son altı yıl içerisinde bu rakam 225 bin seviyesindeydi.
Haberin fotoğrafları