kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 21 Eylül 2007, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

14 yıldır ABD'nin en zengini

Yeni Haber
Forbes dergisinin, ABD'nin en zenginleri listesinde bu yıl da birinci sıraya Microsoft'un kurucusu Bill Gates yerleşti...
ABD'nin en zenginleri listesinde 14 yıldır birinci çıkan ve serveti 59 milyar doları bulan Gates'i, 52 milyar dolarlık servetiyle yatırımcı Warren Buffett izledi. Dergiye göre, Gates ve Buffett'ın ikisi de servetlerini geçen yıl 6'şar milyar dolar artırdı.

Buffett, hayır kurumu Bill ve Gates Vakfı ile aile yardım kuruluşlarına servetinin yüzde 85'ini bağışlama taahhüdünde bulunmuştu. En zengin 400 Amerikalının sıralandığı, 25 yıldır yapılar listede, Las Vegas'ta kumarhane patronu Sheldon Adelson (28 milyar dolar) 3'üncü sıradaki, bilgisayar yazılımı patronu Larry Ellison (26) da 4'üncü sıradaki yerlerini korudu.

Listede beşinci sıraya da 18.5 milyar dolarlık servetleriyle internette arama motoru Google'un kurucuları Sergey Brin ile Sarry Page yerleşti. Bu listede sıralamada yer alacakların, servetlerinin en az 1.3 milyar doları bulması gerekiyor.

Forbes, bu yıl listedekilerin servetlerinin toplam değerinin, 290 milyar dolar artarak 1.54 trilyon dolara yükseldiğini kaydetti. Derginin haberinde, 39 kadının yer aldığı listedeki en zengin 400 Amerikalıdan 270'inin servetini kendisinin elde ettiği, 74'ünün mirasla edindiği belirtildi.