kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 16 Eylül 2007, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

3N ile mobil hızlı internet ADSL'ye kafa tutacak

TİMUR SIRT
Üçüncü nesil (3N) sadece görüntülü konuşma yaptırmıyor. Dizüstü bilgisayarlara sunduğu mobil internet hızıyla, kablolu hızlı internet teknolojisi ADSL ile yarışıyor..
Üçüncü nesil (3N) ihalesiyle kapımıza kadar gelen mobil hızlı internet uygulamaları iş yaşamından günlük hayata pek çok alışkanlığı değiştiriyor. 3N ile mobil hızlı internet ADSL'ye rakip oluyor. İngiltere'de mobil operatörü "3", her ay 10 Pound ödeme yapan abonelerine limitli 2.8 mbps hızında mobil hızlı internet bağlantısı sunuyor. Yeni tarifesiyle müşteri çeken şirket internet kullanıcılarına hız ve mobil kullanım avantajı da sunuyor. Şirket İsveç'te 7.2 mbps hızında mobil internet servisi vermeye başladı. İsveç'te internet trafiğinin yüzde 90'ı mobil operatörler üzerinden gerçekleşmeye başladı. Rekabet, kablo internet hizmeti veren operatörleri zorluyor. GSM Birliği tarafından açıklanan bilgiye göre 31 Mart 2007 itibarıyla tüm dünyada 85 ülkede 120 milyona yakın 3N abonesi var. Türkiye üçüncü nesil altyapı konusunda ender ülkelerden biri olarak kalırken hızlı internet konusunda ADSL alternatifi ortaya çıkmadı.

3N'DE VERGİ YÜKÜ
Mobil hızlı internetin önündeki en büyük engel, lisanslar değil. Mobil iletişimdeki vergi yükü üçüncü nesil servislerde de devam ederse, kullanım oranını etkilemesi bekleniyor. 3N altyapısının en çok kullanıldığı uygulamaların başında mobil hızlı internet uygulamaları geliyor. Mevcut dizüstü bilgisayarlar data kartlarına yerleştirilen 3N SIM kartlarla mobil hızlı internet uygulamaları kullanılıyor. Ayrıca 3N kartlarının doğrudan dizüstüne takıldığı modellerde piyasaya çıkmaya başlayacak. Avrupa'da görüntülü konuşma ücreti yaklaşık 1 dolar. Ancak abonenin seçtiği pakete göre ve ülkedeki rekabete göre servis ücretleri düşüyor. Görüntülü konuşma, cep televizyonu gibi popüler uygulamaların dışında yeni uygulamaların da ortaya çıkması için eskisine oranla daha çok uygulama ve yeni cihaz bulunuyor. Ancak en çok kullanılan uygulamanın hızlı internet erişimi olması bekleniyor. Operatörler servislerin çok yüksek fiyatlarla pazarlanmasının mümkün olmayacağını söylüyor. Farklı paket seçenekleriyle servis ücretleri düşüyor.