kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 13 Eylül 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
7 AĞUSTOS EN KARA GÜN OLDU Hayrettin Cambaz oğlu üsteğmen Cumhur Cambaz’ın ölüm haberini, 7 Ağustos’ta inşaatta harç kararken öğreniyor.

'Oğlum halkla konuşabilmek için Kürtçe öğreniyordu'

Zülfikar ALi AYDIN SABAH
"Şehitlik sadece yoksulların kaderi mi?" diye soran şehit üsteğmen Cambaz'ın babası, "Güneydoğu ihmal edildi, oğlum halkla konuşabilmek için Kürtçe öğreniyordu" dedi..
Hakkâri Yüksekova Yeşiltaş Jandarma Karakolu Komutanı Üsteğmen Çağlar Cambaz, doğum günü 7 Ağustos'ta Hakkari'de PKK'nın kurduğu mayın tuzağında şehit oldu. Şehit üsteğmenin inşaat ustası olan babası Hayrettin Cambaz yaşadıklarını SABAH'a anlattı. Şehit oğlunun Güneydoğu'da halkla iletişim kurmak için Kürtçe öğrenmek istediğini söyleyen Hayrettin Cambaz, "Giderken yanında Kürtçe sözlük götürdü. 'Kürtçe öğreneceğim ve o insanlara bir şeyler anlatacağım' diyordu" dedi.

'BÖLGE İHMAL EDİLDİ'
Oğlu Çağlar'ın ölüm haberini inşaatta çalışırken alan Hayrettin Cambaz o anı şöyle anlattı: "İnşaatta harç karıştırıyordum. Muhtarlıktan arayıp çağırdılar. 'Harcı bir yere harcayayım ziyan olmasın' dedim. 'Acil gelmen lazım' deyince anladım. Muhtarlıkta Binbaşı'yı gördüm. Binbaşı sorularıma cevap veremedi. Dondu kaldı. O söylemeyince ben de 'Oğlum şehit oldu değil mi?' dedim." Hayrettin Cambaz duygu ve düşüncelerini şöyle aktardı: "Orada ciddi eğitimsizlik olduğunu söylüyordu. Halkla sıcak iletişim kurmak için bireysel olarak Kürtçe öğrenmeye karar vermişti. Askerle köylü arasında iyi bir diyalog için Kürtçe öğrenmesi gerektiğini düşünüyordu. Devlet 50 yıldır Güneydoğu'yu ihmal etti. İnsanlar eğitimsiz kaldı."

HAKKIMI HELAL ETMEM
Cenaze törenindeki "Hakkımı helal etmiyorum" sözlerine açıklık getiren baba Cambaz, "Şehitlik sadece yoksulların kaderi mi? Duyarsız bir millete hakkımı helal etmiyorum. Belki duygusal konuşuyorum ama içimden gelenleri söylüyorum. Bir evladım daha olsa askere göndermem. Şehit babası olarak onur duyuyorum ama itirazımı söylüyorum" dedi.
Haberin fotoğrafları