kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 13 Eylül 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

İzmir'i kim yaktı?

Kemal PEHLİVANOĞLU / HABER MERKEZİ
İnternetteki video paylaşım sitesi Youtube'da, İzmir'in kurtuluşu Türk işgali olarak gösterilirken, kenti Türklerin yaktığı iddia ediliyor..
Youtube'da yayınlanan videoda İzmir'in Türkler tarafından Kurtuluş Savaşı sonrası Yunanlılardan tekrar alınmasıyla, 100 binin üzerinde Yunanlı ve 30 binin üzerinde Ermeni'nin katledildiği iddialarına yer veriliyor. Şehrin Hıristiyan bölgesinde başladığı öne sürülen yangınların, Türk askerleri tarafından çıkarıldığı da iddia ediliyor.

'Türkler niye yaksın'
Fotoğrafların yanı sıra, Ortadoğu'da 30 yıl ABD konsolosluğu ve başkonsolosluk yapmış olan George Horton'a ait olduğu iddia edilen "Çeteler, Türkler veya düzenli ordu yağmalamalardan sonra ölüleri ortadan kaldırmak için İzmir'i yaktılar" sözlerine yer veriliyor. Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Kuyaş da, Youtube'daki iddiaları destekler nitelikte görüşler açıkladı. Kuyaş, Hıristiyanları kaçırtmak ve intikam için evlerin yakıldığını belirtiyor. Araştırmacı yazar Yaşar Aksoy ise yangınları, İzmir İhtilalci Ermeni Komitesi'nin ve birtakım Ermeni çetelerinin çıkardığını söylüyor. Aksoy, o dönemin İzmir İtfaiye Şefi Paul Grescowich'in ve Amerikalı mühendis Mark Prentiss'in bunu doğrulayan raporlarının ABD Kongre Kütüphanesi Amiral Bristol Kâğıtları (Bristol Papers) Koleksiyonu'nda yer aldığını vurguluyor ve İzmir'i Yunanlılardan tekrar alan Türk ordusunun İzmir'i yakmasının bir anlamı olmadığını da sözlerine ekliyor.