kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 13 Eylül 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Tuzla'da yıkım savaşı

Yalçın BEL SABAH
Kaçak binaları yıkan belediye ekipleriyle bina sahipleri arasında çatışma çıktı. Çatışma akşama kadar sürerken, göstericiler E-5'i trafiğe kapattı. Bölgeye intikal eden 500 çevik kuvvet polisi, yaklaşık 50 kişiyi gözaltına aldı..
İstanbul Tuzla Belediyesi yıkım ekipleri, Şifa mahallesi ve Mimar Sinan mahallesinde kaçak yapıldıkları gerekçesiyle sabah çevik kuvvet polisleri eşliğinde bölgeye gitti. İnsanların uykuda olduğu saatlerde başlayan yıkımı haber alan mahalleli barikat kurdu. Yıkım ekiplerine taş atan göstericiler bir baraka, bir itfaiye aracı ile bir kamyonu ateşe verdi. Göstericiler bazı binaların camlarını kırıp park halindeki araçlara da zarar verdi. Eylemciler E-5'e barikat kurarak trafiğe kapattı. Polis panzerle biber gazı sıkarak göstericileri dağıtıp yolu trafiğe açtı.

YIKIM TAMAMLANAMADI
Arbede sırasında göstericilerden 4'ü polisin kullandığı plastik mermiyle yaralandı. Yıkım tamamlanamadı. Bu arada bir grup, Büyükşehir Belediyesi'nin Şifa mahallesindeki KİPTAŞ site inşaatına geldi. Göstericiler burada bulunan yanıcı maddeleri ateşe verip molotof kokteyli attı. Ofis olarak kullanılan yerlerin camlarını kıran göstericiler daha sonra şantiyeden ayrıldı. Öğle saatlerinde yatışan çatışmalar saat 15.00 sıralarında tekrar başladı. Emiroğlu Caddesi'ne barikat kuran göstericiler bu defa otobüs durağını yıkarak ateşe verdi. Çıkan olaylarda yaklaşık 500 çevik kuvvet polisi panzerler yardımıyla gösterileri dağıtırken 50 kişiyi gözaltına aldı. Gerginlik akşam saatlerine kadar devam etti.

BELEDİYENİN SİTE İNŞAATINA MOLOTOF ATTILAR

Yıkım ekibine taş atan göstericiler bir baraka, bir itfaiye aracı ve bir kamyonu ateşe verdi. Göstericilerden dördü, polisin kullandığı plastik mermilerle yaralandı. Büyükşehir Belediyesi'nin Şifa mahallesindeki KİPTAŞ site inşaatına gelen bir grup gösterici, inşaata molotof kokteyli attı. Göstericiler öğleden sonra da bir otobüs durağını yıkarak ateşe verdi.
Haberin fotoğrafları