kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 12 Eylül 2007, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Rice İstanbul toplantısına katılacak

Yeni Haber
ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, 31 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında İstanbul'da yapılacak Irak'a Komşu Ülkeler Dışişleri Bakanları toplantısına katılacak. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormark, Rice'nin toplantıya katılmayı planladığını söyledi.

Sean McCormark, günlük basın bilgilendirme toplantısı öncesi gazetecilerle konuşurken Rice'nin İstanbul toplantısına katılmayı planladığını belirtti.

Türkiye'nin evsahipliğinde yapılacak İstanbul toplantısının Washington tarafından önemsendiği, ABD Yönetiminin bu tür toplantıların olumlu sonuçları verdiğine inandığı kaydediliyor.

Konuya yakın diplomatik kaynaklar da, Rice'nin İstanbul toplantısına katılması beklendiğini ifade ederken "İstanbul toplantısı, bakanlar düzeyinde bir toplantıdır ve Rice daha önce bakanlar düzeyinde yapılan toplantıya katılmıştı" dediler.

Nitekim, Condoleezza Rice'nin geçen Mayıs ayında Mısır'ın evsahipliğinde Şarm El Şeyh'de düzenlenen toplantıda yer aldığı anımsatılıyor.

Irak'a Komşu Ülkeler toplantılarında, bu ülkenin komşu devletlerin yanısıra, BM Güvenlik Kurulu ve G8 üyesi ülkeler de temsil ediliyor.

ANKA