kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 11 Eylül 2007, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
MELİHA OKUR

3 milyon Euro'yu reddeden bürokrat

Geçtiğimiz mayıs ayının son haftasında lojistik sektöründe çok ilginç bir gelişme oldu. Türkiye seçim telaşındayken Türk TIR'cıları lobi derdine düştü. Zenginler ligine girmek için yarışan yoksul Türkiye'nin sermaye fakiri şirketleri, lojistik sektöründe 'ulusalcılığın' tavana vurduğu Almanya gibi dev bir ülkenin şirketleriyle yarışmak zorunda kaldı.
Ticari kavganın boyutları büyüktü!.. Ticari savaşın kuralları acımasızdı!..
Alman şirketleri, stratejik sektör lojistikte büyümek için sınır tanımıyor, AB'nin yeni üyesi Bulgaristan üzerinden operasyon yapmayı planlıyordu. Nitekim yaptılar da!.. Bulgaristan'ın Türk TIR şoförleri ve TIR'larına vize vermesini engellediler. Hedef, Türk TIR'larının Avrupa pastasındaki payını küçültmek, Türkiye'yi devre dışı bırakmaktı.
Türkiye ne yapsın? TIR'cıların örgütlendiği Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND), dört kez Bulgaristan'ın başkenti Sofya'ya gitti. Bakan düzeyinde görüşme oldu, sorun çözülemedi. En sonunda bıçak kemiğe dayandı!
Mayısın son haftasında Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Kutlu, yanında 25 UND üyesiyle birlikte soluğu
Sofya'da aldı. Görüşme üzerine görüşme yapıldı. Bakanlar devreye girdi, ancak Bulgaristan, ketum tavrını sürdürdü. Türkiye'ye vize vermeye yanaşmadı.
Belki de yazmamak lazım.
Ama o an geldi!.. Özel bir telefon devreye girdi ve 'Bir dost' arandı!..
Malum, Sofya, soğuk savaş döneminde Türk istihbaratının en iyi örgütlendiği başkentlerden biriydi.
Bize anlatılana göre, 15 gün boyunca İstanbul-Sofya hattında 'Ajanlar!' savaştı.
Hatta, iş o kadar ileriye gitti ki, ismi bizde olan bir Alman lojistik şirketi Kutlu'ya, "Bu parayı al ve git!" diyerek 3 milyon Euro teklif etti.
Türkiye'nin en önemli yatırımcı bakanlıklarından biri olan Ulaştırma Bakanlığı'nda nefesler tutuldu. Gelişmeler saniye saniye takip edildi. Sonunda Almanlar 'pes' etti. Türkiye 'vize' yasağını deldi.
İddia o ki, Bulgaristan Ulaştırma Bakanı, 15. günün sonunda saat 15.30'da Kutlu'nun ve Türk işadamlarının yanına gelip, "Birlikte yapalım!" bile dedi.
Sonuç; Şimdi ilişkilerimiz çok iyi.