kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 11 Eylül 2007, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
Projenin çizimlerine göre her kurum için farklı bir tasarım düşünülmüş. Ayrıca bölgede konferans salonları da tasarlanmış.

Finans Merkezi Ataşehir'e kuruluyor

Prof. Dr. AYDIN AYAYDIN
Prof. Dr. AYDIN AYAYDIN
İstanbul Finans Merkezi'nin yeni adresi belli oldu: Ataşehir. Proje, Başbakan Erdoğan'ın isteğiyle Anadolu yakasında, Emlak GYO'nun 130 bin metrekarelik arazisine inşa edilecek Ocak 2010'da tamamlanması beklenen projeye göre, ilk etapta Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank Ankara'daki Genel Müdürlük binalarını İstanbul'daki yeni gökdelenlere taşıyacak ..
İstanbul Finans Merkezi'nin yeri belli oldu. Finans çevrelerinin Avrupa yakasındaki Levent-Maslak hattında kurulmasını beklediği proje, bu beklentinin aksine Anadolu yakasındaki Batı Ataşehir'de gerçekleştirilecek. Emlak piyasasında merakla beklenen Finans Merkezi projesinin Başbakan Tayyip Erdoğan'ın isteği üzerine Anadolu yakasında, Emlak GYO'ya ait olan Ataşehir kompleksinde, Ankara asfaltının üst kısmında yer alan bölgede inşa edileceği öğrenildi. Finans Merkezi'ne adını ilk olarak İstanbul'a taşınacak olan 3 kamu bankası verecek. Projenin hayata geçmesiyle beraber merkezleri Ankara'da olan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ın yeni adresi İstanbul'daki yeni Finans Merkezi olacak. Bölgede Emlak GYO'ya ait 130 bin metrekarelik bir arazi bulunuyor. Söz konusu arazinin imar durumunun değiştirilmesi gerekiyor. Çünkü bölgenin imarı konut inşa edilmesine uygun ve emsali de 2.07 olarak belirlenmiş durumda.

ARAZİDE EMSAL 3'E ÇIKARILACAK
Bölgenin mevcut imar durumunun değiştirilmesi yoluyla, içinde konut yer almayan, tamamı ticaret merkezlerinden oluşan bir kompleks inşa edilmesi amaçlanıyor. Edindiğim bilgiye göre, 3 bankanın genel merkezlerinin yanı sıra bölgeye konferans ve toplantı alanları da inşa edilecek. Peki bölgede gökdelenlerin yükseleceği ve gelecekte finansın kalbini temsil etmesi beklenen alanda emsal kaç olacak? Bu konuda çalışmalar sürüyor. Genel beklenti ise, emsalin 2.5 ile 3 arasında olması yönünde. Bu konu üzerindeki çalışmaları TOKİ yürütüyor. İmar değişikliği ile ilgili çalışmaların ekim ayı sonunda tamamlanması ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın gündemine getirilmesi hedefleniyor.
Haberin fotoğrafları