kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 9 Eylül 2007, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Teknik Yapı yılda 5 bin konuta panel üretecek

EBRU ERDOĞAN
İnşaat sektöründe ürettiği konutlarla yer alan Teknik Yapı, farklı alanlara da yönelecek. Şirket, yılda 5 bin konutun ihtiyacını karşılayabilecek bir duvar paneli fabrikası açıyor..
Kartal'daki yeni projesi Uplife Park'la gündeme gelen Teknik Yapı'nın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, Tuzla'da yapımına başlanan fabrikada üç ay sonra yalıtımlı duvar paneli üretmeye başlayacaklarını söyledi. Tesisin, 5 bin konutun ihtiyacı olan paneli karşılayacak yıllık kapasitesi olacağını dile getiren Durbakayım, "Polimer ve elyaftan üretilen duvar panelleri, düz ve estetik görünüyor. Montesinin kolay olmasının yanı sıra, binaya olan yükü de az" diye konuştu.

* Yeni tesis ne kadarlık bir yatırım olacak?
7-8 milyon dolar civarında. Bu üretimi kendi projelerimiz için Kartal'da bir senedir yapıyorduk. Ama bu tesisle diğer şirketlere satışa da başlayacağız. Bu paneller düz ve daha estetik. Montajının kolay olmasının yanı sıra hafif bir malzeme. Pütürlü yüzeylerin tersine kir daha zor tutulduğu için bu yüzeye uygulanan boya iki kat daha dayanıklı oluyor. Proje için 400'den fazla kişi istihdam edeceğiz.

* Faaliyet göstereceğiniz yeni alanlar olacak mı?
Yaklaşık bir yıl önce kurduğumuz bir güvenlik şirketimiz var. Bizim projelerimizde de bu şirkette çalışan elemanlarımız kullanılıyor. Şirket başta alışveriş merkezleri olmak üzere dışarıya da hizmet veriyor. Denizli'de 500 dönüme yakın bir arazimiz var. Burada üzüm üretimi yapılıyor. Yurt dışındaki ünlü bir şarap üreticisinden danışmanlık alıp şarap üretmek istiyoruz. Arazide bir de butik otel olacak. Bağbozumu dönemlerinde turizm yapacağız. Tabii bu projelerin hepsinin aslında bugün başlamış olması gerekiyordu. Fakat, Kartal projeleriyle o kadar yoğunuz ki iki sene ertelemek zorunda kaldık.

* Önümüzdeki dönemde konutlar farklılaşacak mı?
Diğer şirketlerin ne yapacağını bilmiyorum ama artık konutlarda da tasarım ön plana çıktı. Biz de bundan sonraki projelerimizi makyajlamayı düşünüyoruz. Böylece daha kullanışlı olmanın yanı sıra, tasarımıyla da ön plana çıkacak binalar yapmayı hedefliyoruz.

* Bu fiyatların da yükseleceği anlamına mı geliyor?
Her proje kârla yapılacak diye bir şey yok. Biz projelerimizde yüzde 40-45 kâr marjı aramıyoruz. Yüzde 15 kâr gördüğümüz her işe giriyoruz. Bu nedenle bu projelerin fiyatlarında önemli bir artış öngörmüyorum.