kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 9 Eylül 2007, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
Günaydın 
SİNAN AKYÜZ
Kadınlar&erkekler&ilişkiler

Sadakatsizlik sizce tolere edilebilir mi?

Eşi tarafından aldatılan koca sizce ne yapmalı? Arkasını dönüp çekip gitmeli mi, yoksa sadakatsizliğin gerçek sebebini ortaya çıkarıp tolere mi etmeli? Psikiyatrlara göre her iki yol da mümkün .
İş adamıyım. Tam 1 yıl önce evlendim. Her şeyin yolunda gittiğini sanıyorken, eşimden şüphelenmeye başladım. En sonunda dayanamayıp peşine bir adam taktım. Eşim, Ulus Parkı'nda adamın biriyle sarmaş dolaş oturup öpüşüyormuş. Bunu duyduğum an beynimden vurulmuşa döndüm. O gün öğrendim ki, görüştüğü adam eski sevgilisiymiş. Karım sonradan her ne kadar bu ilişkiyi inkar etse de, ben ne yapacağımı bilemiyorum. Üstelik onu çok da seviyorum. Aklım çok karışık. Sizce ben ne yapmalıyım? (A.B.)

MÜSAADENİZLE önce 'Gökçe Gümüş' adlı okuruma cevap vermek istiyorum. Gökçe Hanım demiş ki: "Hiçbir erkek karısını, eski erkek arkadaşı ile yakaladıktan sonra size e-mail atmaz. Çok komiksiniz. Bu kadar da hayali bir konu mu üretilir?" Vallahi ben de Gökçe Hanım'a diyorum ki; "Hayal dünyam sizinki kadar geniş değil. Kendime e-mail atıp, sonra da oturup onları cevaplamıyorum. Bir insanı yalancılıkla suçladığınız zaman, elinizde bir kanıtınız olsun lütfen."

BU DURUMDA 2 SEÇENEĞİNİZ VAR
Şimdi gelelim esas sorumuza... Ben ne psikoloğum, ne de psikiyatr. Bu yüzden de vereceğim cevabın bilimsel bir tarafı yok. Ama ben yine de dayanamayıp Psikiyatr Dr. Mehmet Sungur Bey'i aradım. Okurumun bana sorduğu soruyu kendisine yönettim. Dedi ki: "Bu tip olayla karşılaşan insanların öncelikle uzman kişilerden yardım almaları gerekiyor. Burada önemli olan şey ise, aldatılan insanın bu olayı tolere edip, edemeyeceğidir. Burada iki sonuç var. Birincisi, ayrılmayı tercih etmek. İkincisi ise sadakatsizliğin nedenini anlayıp, ilişkide yeni bir sayfa açmak. Ama şunu da biliyoruz ki, sadakatsizlik sonucu ilişkilerini gözden geçirip mutlu olan Türkler de yok değil..." Ha, bir yazar olarak benim cevabıma gelince... Şayet böyle bir olayın sonucunda karar vermek iki tercihli bir yol ayrımıysa, bendeniz hiç düşünmeden ayrılmayı tercih ederdim. Güvenin sorgulandığı bir ilişkide her gün ölmektense, bir tek gün ölmeyi tercih ederdim. O saatten sonra da oturup sadakatsizliğin sebebi üzerine kafa yormazdım. Bu tür bir olayı tolere eden insana da ancak saygım olabilir. Herkes yolunu seçme hakkına sahiptir.