kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 7 Eylül 2007, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

''Ver siyah naylon poşeti, al beyaz bez torbayı''

Yeni Haber
İzmir'in Konak ilçesinde insan sağlığını tehdit eden ve çevreyi kirleten naylon poşet kullanılmasını önlemek için belediye, bazı pazar yerlerinde vatandaşlardan siyah poşetleri toplayarak, yerine beyaz bez torba dağıtmaya başladı.

Konak Belediye Başkanı A. Muzaffer Tuncağ, insan ve çevre sağlığı açısından olumsuzluklar taşıyan siyah poşet kullanımını yasakladıklarını bildirdi. Pazar yerleri gibi naylon poşetin yoğun olarak kullanıldığı mekanlarda esnafı, siyah naylon poşetle alışveriş yapmama konusunda uyardıklarını ve broşür dağıttıklarını belirten Tunçağ, 10 Eylülden sonra alışverişlerde vatandaşa siyah naylon poşetle malını veren kişilere 125 YTL para cezası uygulayacaklarını söyledi.Pazar yerlerinde siyah naylon poşet satanların mallarına el koyduklarını anlatan Tunçağ, şöyle dedi:

''Pet şişe, poşet, hurda plastikler ve tıbbı atık gibi maddelerin toplanarak tekrar işlenmesiyle üretilen siyah naylon poşetlerin insan sağlığı açısından kanser gibi hastalıklara neden olduğu anlaşılmıştır. Bu nedenle Belediye Kanunu'nun 38/M maddesine dayanarak bunların yasaklanması kararlaştırılmıştır. Konak İlçe sınırlarındaki 24 pazar yerinde, vatandaşlarımıza yönelik 'Ver siyah naylon poşeti, al beyaz bez torbayı' kampanyası başlattık. Amacımız vatandaşlarımızın eskiden olduğu gibi file veya bezden yapılmış sağlıklı torbaları yaygın olarak kullanmasını sağlamaktır.''

Tunçağ, bundan sonraki aşamada, Kemeraltı ve Alsancak gibi esnaf ve alışverişin yoğun olduğu semtlerde kese kağıdı, file veya bez torbaların kullanılmasına yönelik çalışma yürüteceklerini anlattı.

BEYAZ BEZ TORBA İLGİ ÇEKTİ

Konak Belediyesi Zabıta Müdürü Mustafa Duman, kadın zabıta memurlarıyla Hatay pazar yerinde alışverişte kullanılan siyah poşetleri vatandaşlardan toplayarak yerine beyaz pazar torbası dağıttı. Özellikle ev kadınları siyah naylon kullanımının yasaklandığını bilmediklerini, uygulamanın ''örnek olduğunu'' bildirdiler.

(AA)