kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 7 Eylül 2007, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Rixos, "sanal dünyada" otel açtı

Yeni Haber
Rixos, yaklaşık 8 milyondan fazla insanın yer aldığı sanal dünya Second Life'da otel açtı.Rixos Hotel World, tamamı bittiğinde golf sahası, eğlence merkezi ve diğer sosyal alanları ile Second Life'ın otelcilik alanında en büyük projesi unvanını kazanacak.

Rixos, otellerinde çalışacak personelini de, Second Life'daki otelde başarılı olan personeller arasından seçecek.İşletimi gerçek bir otel işletiminden farksız olacak Rixos Hotel World, internet ortamında dünyada ilk kez kurgulanan oyunuyla Türkiye'deki özellikle turizm otelcilik okullarında okuyan öğrencilerin çeşitli
departmanları yönetmelerine olanak sunacak.

Rixos'un sanal otelinde işe başlayacak ve burada gerçeğinden farksız olan hizmeti müşteriye başarılı bir şekilde veren personele, gerçek otelde istihdam imkanı sunulacak. Rixos Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, otelin sanal açılışından önce yaptığı konuşmasına, ''Otel açmayı yetiştiremeyince sanal ortamda açalım'' diyerek, esprili şekilde başladı.Otelin, Amsterdam'da kurulduğunu aktaran Tamince, sanal ortamda otel açmanın gerçek bir otel açmaktan farklı olmadığını kaydetti.Tamince, hedeflerini ''dünya bizim oyun alanımız'' olarak şekillendirdiklerini dile getirerek, dünyada gelişen trendleri ciddi anlamda takip ettiklerini, dünya markası olmak için ne gerekiyorsa onu yaptıklarını söyledi.

Tamince, ''Tüm dünyayı izliyoruz. İnsanların değişen ihtiyaçları, eğilimleri, trendler her şey bizim için önemli. İşte Second Life'da otel açma düşüncesi de bu vizyonun bir uzantısıdır. Biz bu oteli sadece bir pazarlama projesi olarak görmüyoruz'' dedi.

SANAL DÜNYADAN GERÇEĞİNE İŞ İMKANI


Rixos Hotel World'dan, gerçek otellerine işe alımlar için de faydalanacaklarını aktaran Tamince, şunları kaydetti:''Gerçek dünyada bir otel nasıl idare ediliyorsa, Second Life'daki otelimiz de öyle idare edilmek zorunda. Bunun için profesyonel bir ekip çalışacak. Tüm personel gerçek otellerde neler yapıyorsa sanal otelde de onları yapmak zorunda olacaklar. Bu proje, Rixos'larda çalışmak için de önemli bir fırsat sunacak. Rixoslar'da çalışmak isteyen, özellikle turizm otelcilik öğrencilerine Second Life Rixos Hotel World'da istihdam önceliği vereceğiz. Orada yaptığı işte başarılı olanlara gerçek otellerimizde de iş olanağı sunacağız.'' Second Life'daki Rixos Hotel World'da kalacak olanlar için gerçek Rixos'larda indirimli tatil fırsatları sunulacağını da kaydeden Tamince, oteldeki hizmet ve ürün kalitesinin gerçek Rixoslar'dan farklı olmayacağını dile getirdi.

"BU, BİZİM İÇİN OYUNUN DIŞINDA BİR PROJE''

Toplantıda soruları da yanıtlayan Fettah Tamince, otelin maliyetinin gerçeğini aratmayacak kadar çok olduğunu, bunun yüz bin dolarlarla ifade edilebileceğini, ancak gerçek rakamı telaffuz etmenin zor olduğunu söyledi.

Tamince, otelin şimdilik 5 kişilik bir kadroyla yönetildiğini, 40 odadan oluşan otel arazisinin büyük olduğunu, zaman geçtikçe daha da genişletilebileceğini aktardı.

Kendilerinden önce bir otel zincirinin Second Life'da hizmet vermeye teşebbüs ettiğini, ancak başarılı olamadığını belirten Tamince, ''İnsanlar buraya oyun için girebilir. Ama bizim için oyunun çok dışında bir proje. Bu yüzden insan kaynağı çok önemli'' dedi.

Tamince, gerçek otellerindeki durumun çok iyi olduğunu, hedeflerinin üzerinde bir gelişim gösterdiklerini ifade ederek, Hırvatistan'daki otellerinin de yakında açılacağını bildirdi. Daha sonra Second Life'da yaşayan Fettah Tamince'nin simülatörü, otelin açılışını gerçekleştirdi. Bir süre otel içinde, kral dairesinde ve havuz kenarında gezinilerek, otelin tanıtımı yapıldı.

Otelde basına olacak bir odanın da dizayn edildiği, isteyen basın kuruluşlarının burada yer alabileceği aktarılarak, Second Life'da evlilikler arttığı için özellikle evlilik törenleri ve partilerin verilebileceği alanlar gezildi.

SECOND LIFE RIXOS HOTEL WORLD

Verilen bilgiye göre, Rixos Hotel World, Second Life platformunda Rixos'un kendisine ait olan adada kurulmuş. Otelde, deluxe, suit, balayı suiti ve kral dairesinden oluşan toplam 40 adet değişik tip oda bulunuyor.

Ayrıca, Spa & Wellness Center, toplantı odası ve alışveriş mağazalarının
yer aldığı Fransız Sokağı, restauran gibi tesisler de yer alıyor.Otel dışında, Amsterdam şehir merkezinde ve Türkiye Adası'nda (Candy Land), Rixos Tanıtım Ofisleri açıldı. Brand Institude ile birlikte yürütülen proje tamamlandığında, dünyada, bu büyüklükte, bu konseptte ve bu kadar geniş sosyal alana sahip ilk
otelcilik projesi olacak.

Sitede, ''Linden'' adı verilen para birimi kullanılıyor.250 Linden'in 1 dolara eşit olduğu sitede, otelin oda fiyatları 700 ile 1.500 Linden arasında değişiyor.

SECOND LIFE

Internetin ilk ve tek gerçek yaşam simülasyonu olan Second Life, 2003 yılında merkezi San Francisco'da bulunan Linden Lab isimli bir şirket tarafından ve üyelerine ikinci bir yaşam vaadiyle kuruldu. Second Life kurulurken, kurucuları, sınırsız ve özgür bir dünyayı anlatan Neal Stephenson'ın Snow Crash adlı bilim kurgu romanından esinlendiler.

Siteye özgü para olan ''Linden''in geçerli olduğu Second Life'da, alışveriş yapabiliyor, flört edilip, evleniliyor, boşlanılabiliyor. Ev ya da arsanın satın alınabildiği sitede, giysi, aksesuar ya da mimari tasarım da yapılabiliyor.