kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 7 Eylül 2007, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
Bilim adamları hayvan yumurtası kullanılsa bile yaratığın insan embriyosu olduğunu savunuyor.

Tarihi karar: İnsan hayvan karışımı embriyoya izin

İngiltere'de önceki gün yarı insan-yarı hayvan embriyoların üretilmesine ve bundan kök hücre elde edilmesine izin verildi..
İngiltere, ülkede oldukça tartışılan bir karara imza atarak laboratuvarlarda yarı insan- yarı hayvan embriyoların üretilmesine izin verdi. İnsan Döllenme ve Embriyoloji İdaresi'nin önceki gün aldığı karara göre, DNA'ları alınmış inek ya da tavşan yumurtasına insan DNA'sı verilerek elde edilecek embriyolardan kök hücre çıkarılmasını içeren araştırmalar yapılabilecek. İki grup bilim adamı, insan-inek karışımı embriyoları bu yıl sonunda elde etme çalışmalarına başlayacaklarını açıkladı. İngiltere'nin kök hücre uzmanlarından Dr. Stephen Minger, bu embriyoları Alzheimer, Parkinson ve diğer motor nöron hastalıklarla ilgili olarak kullanacağını söyledi. İnsan yumurtası sınırlı şekilde temin edilebileceği için bilim adamları araştırmalarda hayvan yumurtaları kullanmak istiyor.

DAVA AÇILABİLİR
Elde edilen yumurtada 13 hayvan genine karşılık 20-25 bin insan geninin bulunacağı belirtiliyor. Ancak bazı bilim adamları ve dini çevreler, günün birinde genetik olarak değiştirilmiş bebeklerin elde edilmesiyle sonuçlanacağı kaygısıyla bu tür araştırmalara karşı çıkıyor. Birçok kuruluşun karar aleyhine dava açması bekleniyor. Bu tür araştırmalar Avrupa'nın büyük kesiminde yasak... Uzakdoğu ve Kanada'da ise bu konuda yasal engel yok.