kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 7 Eylül 2007, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

TÜSİAD Başkanı: Anayasa değişikliği süreci şeffaf olmalı

Yeni Haber
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, ''Anayasa değişikliğine ilişkini sürecin, şeffaf olması ve geçmiş dönemle hesaplaşma anlayışı içinde hazırlanmaması'' gerektiğini söyledi.

Yalçındağ, Hatay'ın İskenderun ilçesinde, Mustafa Kemal Üniversitesi Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı Salonunda düzenlenen TÜRKONFED Başkanlar Konseyinde yaptığı konuşmada, seçimin ardından yaşanan süreç ile cumhurbaşkanlığı seçimi, ekonomik gelişmeler ve Anayasa değişikliğine dikkati çekti.

Yalçındağ, adaylığının ilan edilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yaptığı konuşmada ''Cumhuriyet'in temel ilkelerine ve kuruluş felsefesine sadakat, tarafsızlık, devletin kurumları arasındaki uyumu gözetme ve laikliğin korunması'' gibi konuları öne çıkardığını anımsatırken, ''topluma güvence verme ihtiyacını hissetmiştir. Bu ihtiyacın kendisinin de gözlemlediği ve değer verdiği bir toplumsal hassasiyetten kaynaklandığı açıktır'' dedi.

Yalçındağ, aynı şekilde hükümetin de yalnızca icraatından değil, söylemlerinin içerik ve üslubunda da azami titizlik içinde olması
gerektiğini düşündüklerini belirterek, ''Geçmiş dönemde toplumda kaygı ve hassasiyet yaratan gelişmeler, Cumhurbaşkanlığı seçim süreci ile başlamamıştır. Yine unutmayınız ki ondan önce asıl olarak, bazı hükümet üyelerinden, yerel yönetimlere, parti yöneticilerine kadar olan kimi icraat, söylem ve tutumlar bu duygu ve düşüncelerin doğmasına ve gelişmesine neden olmuştur'' diye konuştu.

''KABİNEYE BEKLENDİĞİ ÖLÇÜDE YANSIDIĞINI GÖREMEDİK''

Yalçındağ bu arada AK Partinin, seçim döneminde milletvekili adaylarını, seçim beyannamesini ve propaganda üslubunu ''bir merkez sağ parti olma'' hedefiyle şekillendirmiş olduğu izlenimi verdiğini ifade ederken, şunları söyledi:

''Yaratılan bu beklentinin karşılanması gerekir. Ne yazık ki bu yaklaşımın kabineye beklendiği ölçüde yansıdığını göremedik. Özellikle yalnızca bir kadın bakanımızın olmasını, seçim öncesi beyanlarla bağdaşmaz bulduk. Bunların olumsuz göstergeler olmadığını düşünmek istiyoruz. Yüzde 47'ye yakın bir oy alarak, sayın Başbakanın deyimiyle (toplumsal merkeze) yerleşmiş bir partinin, geçmiş hatalarını tekrarlamayacak bir vizyona, iradeye ve öz güvene sahip hale gelmiş olduğuna inanmak istiyor ve bunun hükümet icraatına da yansımasını bekliyoruz.''

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ SÜRECİ

Yalçındağ, Anayasa değişikliğine ilişkin sürece de dikkati çekerek, ''Anayasa değişikliğine ilişkin süreç, şeffaf olmalı ve geçmiş dönemle hesaplaşma anlayışı içinde hazırlanmamalı. Ekonominin yapısal dönüşümünün sürdürülmesi için bir reform takvimi hazırlanarak kamuoyuna açıklanmalı ve ilk 6 ayda reformların tüm çalışmaları tamamlanmalı. Avrupa Birliği ile ilişkilerimiz yeniden canlandırılmalı'' dedi.Bir toplumun Anayasasını değiştirmenin çok ciddi bir iş olduğunu vurgulayan Yalçındağ, şunları kaydetti:

''Türkiye'de serbest piyasa ekonomisinin kalıcılığını sağlamak için, toplumsal uzlaşma kanalları açık, geniş katılımlı, çoğulcu demokratik bir siyasal yapı zorunludur. Cumhuriyetimizin temel ilkelerinin korunduğu, devlet ve birey hakları dengesini gözeten, demokrasinin evrensel ilkelerine uygun yeni bir Anayasa, toplumsal uzlaşmayı tesis ederek siyasal ve ekonomik istikrarımızı kalıcı hale getirecektir.Bu bakımdan Anayasa'nın yeniden kaleme alınması, ülkemize önemli bir fayda sağlayabilir. Ancak bu fayda, birkaç temel prensibe uyulması halinde ortaya çıkacaktır. Birincisi, yeni Anayasa, 84 yıllık Cumhuriyet kazanımlarını ve temel değerlerini eksiksiz olarak yansıtmalı. İkincisi, yeni bir Anayasanın hazırlanma sürecinin, metnin kendisi kadar önemli olduğu hiç bir zaman unutulmamalı. Her şeyden önce süreç son derece şeffaf olmalı.''

AA