kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 7 Eylül 2007, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
B. Esad

Suriye'den İsrail jetine uyarı ateşi

Ordu, "Topraklarımıza bomba attılar" diyerek hava sahasına giren İsrail uçaklarına ateş açtı. İsrail ise "Yorum yok" dedi..
Ortadoğu toprakları önceki gün yine gergin anlara tanık oldu... İsrail ordusunun, Suriye topraklarına girerek bomba bıraktığı öne sürüldü. Bunun üzerine de Suriye ordusu İsrail uçaklarına ateş açtı. Suriye resmi ajansı (SANA), önceki gün sabaha karşı İsrail uçaklarının hava sahalarını ihlal ettiğini duyurdu. SANA'ya konuşan ordu sözcüsü, "Düşman uçaklardı, Akdeniz üzerinden hava sahamıza kuzeyden girmiş ve kuzeydoğuya doğru ilerlemiş ve doğuya yönelerek ses duvarını aşmıştır. Boş bir araziye patlayıcı mühimmat bıraktı. Kimseye bir zarar gelmeden savunma kuvvetlerimiz onları püskürterek gitmelerini sağladı" dedi. Suriye'nin Türkiye sınırındaki Tal al Abiad bölgesinde oturanlar da, 5 uçağın geçtiğini söyledi. Enformasyon Bakanı Muhsin Bilal de, "bu saldırıya karşı ciddi bir yanıta hazırlandıklarını" belirtti. İsrail'in attığı mühimmatın ne olduğuna yönelik incelemenin de sürdüğünü söyledi. İsrail ordusuysa konu hakkında bir yorumda bulunmadı.

'TATBİKAT TÜRKİYE'DE'
Bir İsrail sözcüsü uçaklarının bu hafta içinde Türkiye'de bir tatbikata katıldığını söyledi. Ankara'dan bir yetkiliyse Reuters ajansına yaptığı açıklamada, tatbikatın geçtiğimiz hafta yapıldığına dikkat çekti. Suriye, son olarak Haziran 2006'da Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın yazlık konutuna yakın uçan İsrail savaş uçaklarına ateş açmıştı. İsrail ise 1973 savaşından sonra ilk kez 2003'te Şam yakınındaki bir Filistin militan üssünü bombalamıştı.