kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 6 Eylül 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
(Soldan sağa) Eczacıbaşı-Zentiva Operasyonel Genel Müdürü Faruk Yurtseven, Zentiva CEO'su Michal, Elif Çelik ve Peter Sulc, şirketin hedeflerini anlattı. Zentiva, yüzde 75 hisseyi 460 milyon Euro'ya almıştı.

Zentiva'da hedef 2012'de liderlik

(AA)
Zentiva CEO'su Michal, Eczacıbaşı İlaç'ın yüzde 75'ini almalarını "Fırsat karşımıza çıktığında tabiri caizse üzerine atladık" sözleriyle değerlendirdi..
Eczacıbaşı İlaç'ın yüzde 75'ini alarak Türkiye pazarına hızlı bir giriş yapan Zentiva'nın yönetim kurulu başkanı ve CEO'su Jiri Michal, Eczacıbaşı-Zentiva'nın bölgede gelecekte çok önemli bir konuma sahip olacağını vurgulayarak, "Eğer 1.5 yıl önce 'Türkiye'de satın alma, ortaklık yapar mısınız' diye sorsalardı 'Şimdilik böyle bir fırsat görmüyorum' derdim. Ancak Eczacıbaşı'nın muadil ilaç fırsatı çıktığında tabiri caizse bu fırsatın üstüne atladık'' diye konuştu. Michal, Eczacıbaşı İlaç'ın yüzde 75'inin Zentiva tarafından satın alınmasından sonra Eczacıbaşı-Zentiva adını alan şirketin hedeflerinin açıklandığı basın toplantısında yaptığı konuşmada, Zentiva'nın Çek Cumhuriyeti, Romanya ve Slovakya'da lider olduğunu, Polonya, Rusya, Bulgaristan, Ukrayna ve Baltık ülkelerinde hızla büyüdüğünü, tarihinde şimdiye kadar en büyük satın almayı ise Türkiye'de gerçekleştirdiğini belirtti. Michal bir soruya, şirket olarak akıllıca satın almalar peşinde olduklarını, Eczacıbaşı'nın ailelerinin bir parçası haline geldiğini ifade ederek, "Türkiye'de de karlı büyüme stratejimiz ile örtüşecek her türlü ortaklığa, satın almaya hazırız'' şeklinde yanıt verdi. Eczacıbaşı-Zentiva Ticari Genel Müdürü Elif Çelik, 2010'da Türkiye eşdeğer ilaç pazarında ve 2012'de de ulusal ilaç pazarının toplamında lider olmayı hedeflediklerini bildirdi. Zentiva Finanstan Sorumlu Başkan Yardımcısı Peter Sulc da, 2006'da 619 milyon dolar olan cirolarının 2007'deEczacıbaşı alımı sonrasında 1 milyar dolara çıkmasının öngörüldüğünü bildirdi.