kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 6 Eylül 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Babacan’ın ilk yurt dışı gezisi Portekiz’e

Yeni Haber
Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, ilk yurt dışı sehayatını AB Dönem Başkanı Portekiz'e yapacak. Babacan, Viana do Castelo'da gerçekleşecek "Gymnich" tipi AB Gayrıresmi Dışişleri Bakanları toplantısı kapsamında Cumartesi günü yapılacak çalışma yemeğine katılacak.

Ali Babacan, Dışişleri Bakanı olarak görevlendirildikten sonra ilk kez yurt dışına çıkacak. Babacan, Portekiz'in Viana do Castelo yarın başlayacak iki günlük "Gymnich" tipi AB Gayrıresmi Dışişleri Bakanları toplantısı kapsamında Cumartesi günü aday ülke Dışişleri Bakanlarının da davetli olduğu bir çalışma yemeğinde hazır bulunacak.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Almanya'daki Gymnich Şatosu'nun adıyla anılan "Gymnich" tipi Gayrıresmi Dışişleri Bakanları toplantılarının, her AB Dönem Başkanı tarafından altı aylık görev süresi içerisinde bir kez düzenlendiği belirtildi.

BABACAN TÜRKİYE'NİN ORTADOĞU'YA İLİŞKİN GÖRÜŞÜNÜ ANLATACAK


Bu toplantılarda, AB'nin genel ve dış ilişkileri bağlamında bir dizi güncel konu gayrıresmi çerçevede ele alınarak görüş alışverişinde bulunulduğu kaydedilen açıklamada Babacan'ın da katılımıyla gerçekleştirilecek çalışma yemeğinin gündemini Orta Doğu Barış Süreci oluşturduğuna dikkat çekildi. Açıklamada şöyle denildi:

"Türkiye, AB ile katılım müzakerelerini yürüten bir ülke olarak bölgesel ve uluslararası konularda AB üyesi ülkelerle belirli vesile ve aralıklarla görüş alışverişinde bulunmaktadır.
Bölgesinde önemli bir konuma sahip bulunan ülkemizin, bölgesel ve uluslararası konulara ilişkin olarak görüş ve yaklaşımlarının üye ülkelere aktarılması bakımından bu tarz toplantılar yararlı birer vesile teşkil etmektedir."

(ANKA)