kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 6 Eylül 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Türkler'e Çin yemeğini sevdiren büyükanne!

FİGEN YANIK
Türkiye'nin ilk Çin lokantasını 50 yıl önce eşiyle birlikte kuran Fatma Wang, bugün 93 yaşında; hâlâ oğlunun lokantasını denetlemeyi sürdürüyor! Wang, Türkler'e Çin yemeklerini sevdirmek için yıllarca banyosundaki leğende soya filizi yetiştirdiğini heyecanla anlatıyor..
İLİŞKİLİ HABERLER
Türkler'e Çin yemeğini sevdiren büyükanne!
Hayatın tatlı ve acı yanları vardır' diyor Fatma Wang ve devam ediyor: "Yemekler gibi..." Hayatın getirdiği zorluklara katlanabilmek için o kadar naif bir felsefe benimsemiş ki; bugün geçmişe büyük bir hoşgörü ve sevgiyle bakıyor. Çünkü insan gerçekten onun ve ailesinin inanılmaz gibi görünen hayat hikayelerini dinledikçe, "Bütün bunlarla başa çıkabildiklerine göre gerçekten çok güçlü olmaları gerekir" diye düşünüyor... Müslüman bir Çinli aile olan Wang'ların öyküsü, 1950'li yıllarda Mao yönetiminden kaçıp Pakistan'a geçtiklerinde başlamış. Altı yıl sonra Pakistan, Komünist Çin'i tanıyınca da Wang Ailesi bu kez, Himalayalar'ı iki ayda katırların sırtında geçerek ülkeyi terk etmiş. Daha önce İstanbul Üniversitesi'nde Türkoloji eğitimi alan ailenin babası Celaleddin Wang, bir davet üzerine Türkiye'ye gelmeye karar vermiş. İstanbul Üniversitesi'nde Sineloji (Çin dili ve tarihi) kürsüsünü kurmuş. Bir süre sonra da, aldığı maaşla sekiz çocuklu ailesini geçindiremeyeceğini anlayıp, çareyi eşi ve iki akrabasıyla Çin yemekleri yapılan bir lokanta açmakta bulmuş...

İLK LOKANTA BAŞARISIZ
Böylece Türkiye'nin ilk Çin lokantasını; 1956 yılında Cağaloğlu'nda açmışlar. Yemekler o kadar beğenilmiş ki, lokanta dolup taşmaya başlamış! Bir ay geçmeden, "Sen profesörsün, sözleşmeye benim ismimi yazalım'' diyen Türk ortakları, Wang'ı ortaklıktan çıkarmış. Celaleddin Wang'la birlikte akrabaları da ayrılınca, lokanta bir süre sonra iş yapamaz hale gelmiş ve kapanmış. Profesör Wang, bu kez ikinci lokantasını 1957 yılında Taksim Lamartin Caddesi 22/A'da açmış. O yıllarda Türkler için kebaptan Çin yemeklerine geçiş kolay olmamış, ama o kadar beğenilmiş ki, başlarda beş masaya hizmet verilirken zamanla buna birkaç masa daha eklenmiş.

FATMA WANG DÖNEMİ
Daha önce Özdemir Asaf'ın matbaası olan lokantanın mutfağında Asaf'ın dolapları da kullanılmış. Fakat ne yazık ki baba Wang, 1961 yılında kürsüde ders verirken fenalaşıp vefat etmiş... O günden sonra Fatma Hanım kendini lokantaya adamış. Soya filizini banyosunda leğenlerde yetiştirmiş, Çin mantılarını eliyle açmış... Ta ki 2002 yılında oğlu İsa Wang, "Bilen de bilmeyen de Çin lokantası işletiyor'' diyerek lokantalarını kapatmaya karar verdiği ana kadar... Aradan zaman geçti ve yemek işinden uzak kalamayan Wang ailesi, bu yıl Kadıköy Feneryolu'nda Mai Ling adıyla yeni şubelerini açtı. Bugün 93 yaşında olan Fatma Wang da ilk günkü heyecanla oğlunun lokantasına gelip mutfağı kontrol ediyor.