kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 5 Eylül 2007, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Diyarbakırlı işadamlarından Baydemir'e tepki

Yeni Haber
Diyarbakır'daki bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in açıklamalarına tepki gösterdi.

Diyarbakır'daki bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri, dün gece Baydemir ile bir görüşme yaptı.İş adamları, Baydemir'e, yaptığı açıklamasında, içinde ''savaş'' ve ''kale'' kelimelerinin bulunduğu cümlelerden duydukları rahatsızlığı iletti.

''BAYDEMİR'İN AÇIKLAMALARI ÇOK SERT OLDU''

Doğu ve Güneydoğu Sanayici ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİFED) Başkanı Şeyhmus Akbaş, herkesin söylemlerine dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Belediyelerin de hükümetin de görevlerinin belli olduğunu belirten Akbaş, şöyle dedi:''Diyarbakır'daki belediyelere yönelik bir ayrımcılık söz konusu ise gerçekten üzücü bir olay olur. Baydemir'in açıklamaları çok sert oldu. Ortamı germenin hiç kimseye faydası olmaz. Diyarbakır'daki bazı iş adamları olarak Baydemir ile bu konuda görüştük. Biz ona, 'Savaş' ve 'Kale' kelimelerinin içinde bulunduğu cümlelerinden rahatsız olduğumuzu ilettik. Gerilen her ortamda Diyarbakır halkı zarar görmüştür. 22 Temmuz seçimlerinde halk, gerilim istemediği mesajını vermiştir. Biz onunla kaygılarımızı paylaştık.''

''NEGATİF AYRIMCILIK SÖZ KONUSU DEĞİL''

Güneydoğu Genç İşadamları Derneği (GÜNGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Akboz ise Diyarbakır'ın güvenli ve huzurlu bir kent olduğunu her fırsatta dile getirdiklerini ve iş çevrelerini bölgeye yatırım yapmaları konusunda ikna etmeye çalıştıklarını kaydetti.
Diyarbakır'daki sivil toplum kuruluşları olarak bu konuda yoğun bir çalışma yürüttüklerini ifade eden Akboz, şöyle dedi:
''Böylesi bir ortamda, 'Savaş' ve 'Kale' gibi kelimelerin kullanıldığı açıklamalar yanlış olur. Hükümetin Diyarbakır'a negatif bir ayrımcılık uyguladığı söz konusu değildir. Hükümet, Diyarbakır'a belli konularda ciddi destek vermiştir. Örneğin, KÖYDES projesi kapsamında Diyarbakır'a geçen yıl 59 milyon YTL kaynak aktarıldı. Baydemir'in yapmış olduğu açıklamalar, Diyarbakır ve Diyarbakır halkını zorda bırakır. Dolayısıyla ortamı gerecek açıklamalardan herkesin kaçınması lazım.''

''BU TÜR AÇIKLAMALAR HERKESE ZARAR VERİR''

Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği (GÜNSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Şahismail Bedirhanoğlu da sivil toplum kuruluşları olarak
bölgenin geri kalmışlığını her fırsatta dile getirdiklerini vurguladı.Bölgeler arası gelişmişlik farkının ortadan kaldırılması için bu bölgeye pozitif bir ayrımcılık uygulanması gerektiğini belirten Bedirhanoğlu, ''Son günlerde karşılıklı yapılan açıklamalar hem bölgeye hem de ülkeye yarar getirmez. Bu tür açıklamalar herkese zarar verir. Bölgenin ciddi sıkıntıları var bu sıkıntıların giderilmesi için ciddi talepleri de bulunuyor. Baydemir ile bir görüşme yaptık. Bu tür açıklamaların gerginliği tırmandırdığını dile getirdik. İş adamları olarak Diyarbakır'ın her alandaki sıkıntılarını her platformda dile getirdiğimizi anlattık'' dedi.