kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 5 Eylül 2007, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Hamas, Gazze'ye 'toplu ibadet yasağı' getirdi

Yeni Haber
Filistinlilerin önde gelen gruplarından Hamas, üç ay önce kontrolünü ele geçirdiği Gazze Şeridi'nde 'provakasyonları engellemek amacıyla' açık havada toplu ibadeti yasakladı.

BBC'nin haberine göre, Hamas, Cuma namazı gibi toplu ibadetlerin, rakibi El Fetih Partisi'nce, kaos yaratmak ve halkı isyana teşvik etmek için kullanıldığını gerekçe gösterdi. El Fetih temsilcileri ise Hamas'ın kararını kınadı.

Geçtiğimiz günlerde 100'ün üzerinde Filistinli kadın, El Fetih tarafından organize edilen bir gösteride, Hamas'ın Gazze'de kontrolü ele geçirmesini protesto etmişti. Hamas'ın polis birimi, geçtiğimiz hafta Cuma namazı ardından gösteri düzenleyen grupları dağıtmış, çıkan çatışma sırasında 10 gösterici ve 2 Fransız gazeteci yaralanmıştı. Hamas'a bağlı güvenlik güçleri de birçok göstericiyi sopalarla dövmüş, göstericiler 100 kadar kişinin gözaltına alındığını söylemişlerdi.

Uzmanlar, Gazze'de son dönemde Hamas karşıtı gösterilerin yoğunlaştığını belirtiyor. Bu tür gösterilerde, özellikle temel hak ve özgürlüklere yönelik ihlallerin protesto edildiği vurgulanıyor. Hamas, daha önce de Gazze Şeridi'nde izinsiz tüm gösterileri yasaklamıştı.

(CHA)