kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 5 Eylül 2007, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Kurşunlu oyuncaklar piyasadan çekiliyor

Yeni Haber
Mattel Oyuncakçılık Ticaret Limited Şirketi, Barbie markası altında satılmakta olan 7 evcil hayvan ve mobilya oyun seti aksesuarlarında bulunan küçük parçaların izin verilen düzeyin üzerinde kurşun içerdiği gerekçesiyle gönüllü piyasadan toplatılacağını ve değiştirileceğini duyurdu.

Mattel Oyuncakçılık'tan yapılan yazılı açıklamada, söz konusu toplamanın, şirketin Çin'deki taşeron üreticiler tarafından üretilen oyuncaklarıyla ilgili olarak süregelen araştırması sonucunda, Mattel Inc.'in dünya çapında gerçekleştirdiği ürün toplanmasına paralel olarak yapıldığı belirtilerek, Mattel Inc.'in taşeron üreticilerden elde ettiği ürünler de dahil olmak üzere oyuncaklarının büyük çoğunluğu için test programını tamamladığı bildirildi.

Açıklamada, ihtiyari toplamanın sebebinin, taşeron üretici kaynaklı oyuncaklarla ilgili olarak Mattel Inc.'in gerçekleştirdiği etraflı araştırmalar olduğu kaydedilerek, Mattel Inc.'in, üretim aşamalarında oyuncakları test etmek amacıyla dünya çapında güçlendirilmiş, üç noktalı kontrol sistemi kurduğu ifade edildi.

Mattel Inc. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Robert A. Eckert, yaptığı değerlendirmede, şunları kaydetti:

''Ağustos ayında ürünlerimizin kapsamlı testlerden geçirilmesi, satıcılarımızın dikkatli araştırmaları ve güçlendirilmiş üç noktalı kontrol sistemi ile oyuncaklarımızın güvenlik ve kalitesinden emin olma konusuna odaklanacağımıza söz vermiştik. Süregelen araştırmalarımız sonucunda bir takım ek hasarlı ürünlerle karşılaşmış bulunmaktayız. Dolayısıyla bir çok taşeron üreticinin Mattel oyuncaklarını üretmeleri engellenmiştir. Durumdan etkilenen herkesten özür diler, oyuncaklarımızı kalitesi ve güvenliği konusuna önem vermeye devam edeceğimize söz veririz.''

AA