kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 2 Eylül 2007, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
Uygulamada, Bakan Nimet Çubukçu’ya büyük iº düºecek.

Kadınların 'kaderimse çekerim' dönemi bitiyor

BÜLENT AYDEM?R ANKARA
Yeni hükümet kadına yönelik şiddete karşı harekete geçiyor. Başbakan Erdoğan'ın "sıfır tolerans" ifadesine zemin oluşturacak eylem planıyla şiddet gören kadınları koruyacak önlemler alınması amaçlanıyor..
Hükümet, önümüzdeki dönemde kadına karşı şiddet, ayrımcılık, töre ve namus cinayetlerinin önlenmesi için kapsamlı bir eylem planıyla tüm kurumların katılacağı bir seferberlik başlatıyor. Eylem Planı'nda 25 Kasım'ın "Kadına Karşı Şiddete Son" günü ilan edilmesi öngörülüyor. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın önceki gün TBMM Genel Kurulu'nda okuduğu hükümet programında, "Aile içi şiddet, töre ve namus cinayetleri ile mücadelede sıfır tolerans yaklaşımıyla hareket edilmektedir. Bu soruna karşı kalıcı ve gerçekçi bir çözüme ulaşılması için bir seferberlik başlatılmıştır" ifadeleriyle yer bulan, Eylem Planı'nın ayrıntılarına SABAH ulaştı. Eylem Planı şöyle:

DEVLET ANA KUCAĞI: Şiddete uğrayan kadınlar, zaman kaybetmeden evinden uzaklaştırılıp, devlet tarafından güvenli bir yere yerleştirilecek. Bunun için 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun kapsamında gerekli yönetmelik çıkarılacak. Yönetmelik yasada da yeralan şu konuların ayrıntılarını düzenliyor: Aile içinde şiddet yaşanması halinde, saldırgana karşı "koruma emri" istemi ile doğrudan savcılığa başvurulabiliyor. Başvuru yapılır yapılmaz dayakçı kocanın ya da kişinin, kadının civarından 6 ay süreyle uzaklaştırılması sağlanıyor.

TOPLUMSAL MUTABAKAT: Şiddet, töre-namus cinayetlerinin önlenmesi amacıyla alınacak önlemleri içeren Ulusal Eylem Planı 2007-2010 dönemini kapsayacak. İlgili tüm kamu kuruluşları, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları katkı sağlayacak.

DANIŞMANLIK MERKEZLERİ: Şiddete uğrayan kadınların başvurabilecekleri, rehberlik ve danışmanlık hizmeti alabilecekleri merkezler tanıtılacak ve bunların sayıları arttırılacak. Kadınlara yönelik bilinç yükseltme ve eğitim çalışmaları yapılacak. Seçilecek 4 ildeki kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, üniversiteler ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin katılımı ile çeşitli toplantılar yapılacak.

DAYAK YİYEN KADINA İŞ: Kadın istihdamının artılıması amacıyla kasım ayında, "Kadın İstihdamı Politikalarının Tespiti" konulu toplantı düzenlenecek. Şiddet gören ve devlete sığınan kadına hayatını idame ettirebilmesi için iş imkanı sağlanacak.

'KADERİMSE ÇEKERİM' BİTİYOR: "Kaderimse çekerim" mantığını silmek için kadınlar bilinçlendirilecek. Şiddet gören kadının bunu içselleştirmesi ve çevre tepkisinden çekinerek sineye çekmesini önlemek için bilinçlendirme ve eğitim kampanyaları düzenlenecek. "Dayak kader değildir" mantığı işlenecek.

TÖRE CİNAYETİ RAPORLARI: Töre ve namus cinayetlerinin önlenmesi için 3'er aylık dönemlerde ilgili ve sorumlu kuruluşların faaliyetlerini izleyebilmek amacıyla raporlar hazırlanacak. Yılın son raporu ekim ayında çıkarılacak.