kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 2 Eylül 2007, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ergun Özbudun

Laiklik eskiye göre daha fazla korunuyor

AA
Yeni anayasa taslağını tamamlayıp AKP'ye teslim ettiklerini açıklayan Prof. Dr. Özbudun, yeni taslakta laikliğin 1982'ye göre daha fazla korunduğunu söyledi ..
AK Parti'nin isteği üzerine yeni bir anayasa çalışması yapan Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ergun Özbudun, bir grup akademisyenle birlikte yürüttükleri çalışmayı tamamlayıp, taslak metni AK Parti yönetimine teslim ettiklerini açıkladı. 137 maddeden oluşan sivil anayasa taslağı ile ilgili, "laikliğe yeni bir tanım getirildiği'' iddialarının yer aldığını hatırlatan Prof. Dr. Özbudun, söz konusu haberlerin tamamen asılsız olduğunu belirterek, ''Laiklik, 1982 Anayasası'nda nasıl korunuyorsa, bizim hazırladığımız taslakta daha fazlasıyla korunuyor'' dedi. Yaptıkları çalışmayı AK Parti yönetimine sunduklarını ve parti yönetimi tarafından incelendiğini kaydeden Prof. Dr. Özbudun, kamuoyunun beklentilerini fazlasıyla karşılayacağına inandığı çalışmanın birkaç gün içinde kamuoyuna açıklanacağını söyledi. Özbudun, tamamen bağımsız yürüttükleri çalışmalarına hiçbir partilinin katılmadığını anlattı. 1982 Anayasası'nın bugüne kadar hep eleştirilere hedef olduğunu ve birçok hükmünün "otoriter devlet hükümleri''ni yansıttığını savunan Prof. Dr. Ergun Özbudun, artık Türkiye'de herkesin daha çok demokrasiden yana olduğunun altını çizdi. Yaptıkları çalışmada, "zorunlu'' din derslerinin isteğe bağlı olmasını önerdiklerini dile getiren Prof. Dr. Özbudun, "Bu madde ile ya isteyen din dersi alacak ya da istemeyen muaf tutulacak'' diye konuştu. Bu düzenlemenin laiklik üzerindeki vurguyu daha da güçlendirdiğini kaydeden Prof. Dr. Özbudun, taslak metinde eğitimin laik, demokratik ve çağdaş bilim esaslarına göre yapılacağı vurgusuna dikkati çekti.

55 İMZA GEREKECEK
Taslak çalışmada, Cumhurbaşkanı veya Meclisin 10'da 1'i oranında milletvekili tarafından Anayasa Mahkemesine "iptal'' davası açılabilmesinin yer aldığını da dile getiren Prof. Dr. Özbudun, "Yani, 55 milletvekili Anayasa Mahkemesi'ne dava açabilir'' diye konuştu. Prof. Dr. Özbudun, temel hak ve hürriyetlerle ilgili maddelerin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve ek protokolleri ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi karar ve içtihatlarının temel alınarak, kaleme alındığını kaydederek, söz konusu karar ve sözleşmelere uyum sağlandığını sözlerine ekledi.