kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 31 Ağustos 2007, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Seyrantepe için en iyi teklif Eren ve Alke Grubu'ndan

Yeni Haber
Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) Ali Sami Yen Stadyumu'nun yerine Galatasaray'ın kullanımına sunulmak üzere Seyrantepe'de yapılacak spor kompleksinin ihalesi tamamlandı.

İhalede en iyi teklifi Eren Talu ve ALKE İnşaat verdi. Grup TOKİ'ye 234.5 milyar YTL pay nedeniyle ve projenin toplam gelirinin 777.7 milyon YTL olmasını teklif etti.

Seyrantepe İhalesi ikinci bölümü TOKİ Başkan Yardımcısı Çağatay Göktayoğlu'nun Komisyon Başkanlığında yapıldı. Açık artırmanın gerçekleştirildiği ihalenin bu bölümünde daha önce teklif alınan 5 şirketten 4'ü yarıştı. İhale Komisyonu Başkanı Göktayoğlu, daha önce teklif verenlerden Özyazıcı İnşaat'ın teklif şartnameye uygun teklif vermemesi nedeniyle ihaleden elendiğini bildirdi.

Göktayoğlu, açık artırmada verilecek tekliflerde idareye verilecek tutarın 127 milyon 924 bin YTL, toplam gelir tutarının da 679 milyon YTL'den az olamayacağını belirtti. İhalede sözlü olarak alınan ilk tekliflerde Eren Talu ve ALKE İnşaat 129 milyon YTL idareye verilecek tutar, yüzde 0 idare payı, 777 milyon 777 bin 777 YTL de toplam gelir tutarı teklifinde bulundu. Sembol ve BF Global Ortak Girişim Grubu 129 milyon 250 bin YTL idareye verilecek tutar, yüzde 7.2 idare payı, 1 milyar 596 milyon YTL de toplam gelir teklif etti.

Bozoğlu-A&Z Ortak Girişim Grubu 60 milyon YTL idareye verilecek tutar, yüzde 10 idare payı, 600 milyon YTL toplam gelir teklifinde bulundu. Komisyon Başkanı Göktayoğlu, bu teklif açılış tutarlarının altında kaldığı için şirketin ihaleden elendiğini ifade etti.

İhalenin ilk bölümünde en uygun teklifi veren Kuzu Toplu Konut 129 milyon 794 bin YTL idareye verilecek tutar, yüzde 20.44 idare payı, 635 milyon YTL de toplam gelir teklifinde bulundular. Bu tekliflerle sözlü tur sonuçlandı. Ardından yazılı teklif alınmasına geçildi.

İHALE KOMİSYONU SONUCU DAHA SONRA AÇIKLAYACAK


yazılı turda Eren Talu ve ALKE İnşaat idareye ödenecek tutar için 234 milyon 567 bin 890 YTL, toplam gelir tutarı olarak 777 milyon 777 bin 777 YTL ve idare payı olarak 0 teklifinde bulundu. Sembol ve BF Global Ortak Girişim Grubu idareye verilecek tutar olarak 150 milyon 100 bin YTL, toplam gelir tutarı olarak 1 milyar 596 milyon YTL, idare payı olarak da yüzde 7.2 teklifinde bulundu.

Kuzu Toplu Konut idareye verilecek tutar olarak 130 milyon 816 bin YTL, toplam gelir tutarı olarak 640 milyon YTL, idare payı olarak yüzde 20.44 teklifinde bulundu.

İhale Komisyonu Başkanı Göktayoğlu, bu tekliflerin alınmasıyla ihalenin sonuçlandığını bildirdi. Göktayoğlu, ihale komisyonunun daha sonra toplanarak ihalenin sonucunu belirleyeceğini ifade etti.

CANAYDIN: UZUN BİR MACERA BİTTİ

Seyrantepe Stadı'nın kullanıma sunulacağı, Galatasaray'ın Başkanı Özhan Canaydın, ihale sonrası yaptığı açıklamada verilen tekliflere göre, Eren Talu ALKE'nin en şanslı grup olarak gözüktüğünü belirtti. Canyadın, "Bu aşamanın hayırlısıyla son bulduğunu hissediyorum. Çok uzun bir maceranın bittiğini hissediyorum. Türk sporuna ve Galatasaray'a hayırlı olsun" dedi.

Seyrantepe için çok iyi teklifler verildiğini ve bunun kendilerin mutlu ettiğini kaydeden Canaydın, projenin yaşama geçmesi için gerekli olan TOKİ'ye tapu devrinin pazartesi günü tamamlandığını, hiçbir sorunun kalmadığını söyledi. Projenin 720 günde tamamlanacağını söyleyen Canaydın, ticari ve finansal bakımdan inşaatın biran önce bitmesi gerektiğini vurguladı.

Fenerbahçe'nin Seyrantepe Projesi'yle Galatasaray'a ayrıcalık yapıldığı eleştirisinde bulunabileceğini belirtilmesi üzerine Canaydın, "Böyle bir şeyi Fenerbahçe'nin gündeme getireceğini zannetmiyorum. Devletin kazancı var, Gençlik Spor Genel Müdürlüğü'nün kazancı var. Kimseye ayrıcalık yapılmıyor, herkes gelirini alıyor" diye konuştu. Canaydın, Eren ALKE Grubu'nun Galatasaraylı olmasının sorulması üzerine "Eren sevdiğimiz bir kardeşimizdir. Mutlu oluruz" dedi.

Proje kapsamında, Ali Sami Yen Stadyumu'nun bulunduğu 34 bin 640 metrekare yüzölçümlü taşınmaz üzerinde "Kentsel Sosyal Altyapı Alanları"nın yapılması karşılığında Seyrantepe arazisi üzerinde spor kompleksi kurulacak. 52 bin seyirci kapasiteli, çok amaçlı, çatısı açılır kapanır tipte stadyum ve 4 bin 500 araçlık otoparktan oluşan spor kompleksi inşaatı yapılarak Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne devredilecek.

PROJEYİ TEMİNAT GÖSTEREREK KREDİ KULLANABİLECEK

İhaleyi kazanan firma kredi kullanmak isterse; Seyrantepe'de yapılacak spor kompleksi inşaat seviyesini yüzde 15'e getirmesi şartı ile Ali Sami Yen arsası üzerinde yapacağı projeden alacağı yüklenici hasılat payı tutarını temlik veya teminat gösterebilecek. İhaleyi kazanacak firma TOKİ'ye teklif etmiş olduğu İdare Payı Toplam Gelirinin (İPTG) yüzde 5'ini sözleşmenin imzalanacağı güne kadar yatıracak.

Seyrantepe arazisi üzerinde yapılacak olan stadyum inşaatının tamamlanması için verilecek olan 720 günlük sürenin dolması beklenmeden 120 gün önce, hasılat paylaşımına konu olan Ali Sami Yen Stadyumu'nun bulunduğu taşınmaz yüklenici firmaya teslim edilecek. Seyrantepe Spor Kompleksi inşaatı müşavirlik hizmetlerini yapacak firma TOKİ tarafından belirlenecek.

TEKLİFLER REVİZE EDİLDİ

Kapalı zarf usulü revize tekliflerin alındığı son aşamada ise Eren Talu Mimarlık-Alke İnşaat Ortak Girişim Grubu 234 milyon 567 bin 890 YTL idare gelir payı, yüzde sıfır gelirden elde edilecek idare pay oranı, 777 milyon 777 bin 777 YTL toplam gelir tutarı verdi.

Sembol İnşaat-BF Ortak Girişim Grubu 150 milyon 100 bin YTL idare gelir payı, yüzde 7,2 gelirden elde edilecek idare pay oranı ve 1 milyar 596 milyon YTL toplam gelir tutarı, Kuzu İnşaat ise 130 milyon 816 bin YTL idare gelir payı, 640 milyon toplam gelir tutarı, yüzde 20,44 de gelirden elde edilecek idare pay oranı teklif etti.

KARAR, DEĞERLENDİRME SONRASI AÇIKLANACAK

İhale Komisyonu Başkanı Çağatay Göktayoğlu, ihalenin teknik olarak sonuçlandığını, ihale komisyonunun değerlendirmesini yaparak kararı en kısa zamanda açıklayacağını bildirdi.

GALATASARAY SPOR KULÜBÜ BAŞKANI CANAYDIN

İhale sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Özhan Canaydın, uzun zamandır süren ihale aşamasının hayırlısıyla son bulduğunu hissettiğini belirterek, ''Eğer komisyon araştırmasından sonra onay verirse Eren Talu Mimarlık-Alke İnşaat Ortak Girişim Grubu ihaleyi kazandı gibi gözüküyor. En şanslı onlar gözüküyor. Tabi teknik ve hukuk boyutuna ihale komisyonu karar verecek'' diye konuştu.

İhaleye katılan tüm firmalara teşekkür eden Canaydın, en kısa zamanda sözleşme yapılarak projeye başlanmasını ümit ettiğini söyledi. Spor kompleksinin yapılacağı arazinin tapusunun geçtiğimiz Pazartesi günü TOKİ'ye devredildiğini belirten Canaydın, ''Çok uzun bir macera bitti gibi hissediyorum. Türk sporuna ve Galatasaray'a hayırlı olsun diyorum. Sözleşme yapıldıktan sonra proje inşallah 720 günde tamamlanacak'' dedi.

Bir gazetecinin, ''Seyrantepe'nin olası bir depremde acil durum alanı olma ihtimali hala devam ediyor mu?'' şeklindeki sorusu üzerine Canaydın, ''Allah korusun öyle bir durumda bütün mekanlar kullanılır. Fakat nereden çıkardınız keyif alacağımız bir günde böyle bir soruyu'' ifadesini kullandı.

EREN TALU

İhale katılımcısı mimar Eren Talu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ihale sonucundan büyük mutluluk ve heyacan duyduğunu söyledi.
Galasaray Lisesinde okuduğunu, Galatasaray Spor Kulübü sporculuğundan, yönetim kurulu üyeliğine kadar hayatının her aşamasında Galatasaray bulunduğunu kaydeden Talu, ''Galasaray Stadını yapmak da bize nasip olacak. Bu şansa çok az kişi sahip olur. Çok mutluyum, çok heyecanlıyım'' dedi.

Projenin 720 günde bitirilmesinin öngörüldüğünü, fakat kendilerinin bu süreyi daha öne çekmeye çalışacaklarını kaydeden Talu, şöyle konuştu: ''İlk ihalenin iptal edilmesi bizi biraz üzmüştü. Çünkü çok konsantre oluyorsunuz, bir yarışa çıkıyorsunuz, sonra diyorlar ki (kesiyoruz, baştan yarışacaksınız). İlk motivasyonu kaybetmiş oluyorsunuz. Fakat hayırlısı, herkes için iyi oldu, 7'ler bize uğur getirdi. Bu ihale çok daha net bir ihale oldu, tartışılacak birşey yok. Biz kazandık, bizim için de iyi oldu, mutluyuz.''

İLK İHALE İPTAL EDİLMİŞTİ

Seyrantepe'de kurulacak spor kompleksi için ilk ihale 19 Temmuz 2007 tarihinde yapılırken, şartname alan 28 firmadan 8'i teklif vermişti. Firmaların teknik tekliflerinin değerlendirilmesi aşamasında, sunulan projelerde sorunlar yaşanması üzerine, TOKİ ihaleyi iptal etmişti.

İptal edilen bu ihalede en yüksek satış gelirini 1 milyar 482 milyon YTL ile Eren Talu Mimarlık bildirirken, TOKİ'ye en yüksek geliri 118,6 milyon YTL ile Bozoğlu İnşaat ve Taahhüt A.Ş önermişti. Geçtiğimiz Pazartesi günü tekrar edilen ihalenin 1. aşamasında 5 firma teklif vermişti.

İhale kapsamında Ali Sami Yen Stadyumunun bulunduğu 34 bin 640,43 metre kare alanda ''Kentsel Sosyal Altyapı Alanları'' için en uygun teklifi veren firma, Seyrantepe'de spor kompleksini yapacak.

Proje kapsamında 52 bin seyirci kapasiteli, çok amaçlı, çatısı açılır kapanır tipte stadyum ve 3 bin araçlık kapalı olmak üzere toplam 4 bin 500 araçlık otopark yapılacak.

Spor kompleksi, inşaatı tamamlandıktan sonra Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne devredilecek. Stadyumun 49 yıl süreyle kullanım hakkı Galatasaray'a verilmişti. Seyrantepe'de Hazine'ye ait 120 dönüm arazi, stad yapımı için TOKİ'ye devredilmişti. Ali Sami Yen Stadının yerine ize rezidans, ticaret ve kongre merkezi yapılması üzerinde duruluyor.
Puan Durumu
  Takım  O   G   B   M    A     Y     P  
1 Galatasaray 3 3 0 0 6 0 9
2 Beşiktaş 3 3 0 0 4 1 9
3 Trabzon 3 2 1 0 8 2 7
Tümünü göster...
4 Kayseri 3 2 1 0 6 2 7
5 İ.B.B. Spor 3 2 0 1 4 2 6
6 Ankaragücü 3 2 0 1 5 4 6
7 Fenerbahçe 3 2 0 1 3 3 6
8 Bursa 4 1 2 1 4 3 5
9 Denizli 3 1 1 1 5 5 4
10 Gaziantep 3 1 0 2 3 3 3
11 Sivas 2 1 0 1 2 2 3
12 G.Birliği 3 1 0 2 4 5 3
13 V.Manisa 3 1 0 2 5 7 3
14 G.B. Oftaş 3 1 0 2 2 4 3
15 Konya 3 0 2 1 2 3 2
16 Ankaraspor 3 0 1 2 3 5 1
17 Kasımpaşa 3 0 0 3 1 6 0
18 Ç.Rize 3 0 0 3 1 11 0
21:00
Bursaspor - Trabzonspor
Turkcell Süper Lig (LİG TV)
Haftanın Maçları
4. Hafta
 Bursa 1  
  Trabzon 1  
 Ankaragücü -  
  G.Birliği -  
 Ç.Rize -  
  İ.B.B. Spor -  
 Konya -  
  Denizli -  
 Beşiktaş -  
  Kayseri -  
 G.B. Oftaş -  
  Fenerbahçe -  
 Sivas -  
  Gaziantep -  
 Kasımpaşa -  
  Ankaraspor -  
 V.Manisa -  
  Galatasaray -  
Haftanın Maçları
5. Hafta
 Ankaraspor Beşiktaş  
 Denizli Kasımpaşa  
 Galatasaray Konya  
 G.Birliği V.Manisa  
 Trabzon Ankaragücü  
 Gaziantep Kayseri  
 Fenerbahçe Ç.Rize  
 Sivas G.B. Oftaş  
 İ.B.B. Spor Bursa